Пламен Константинов: Бенефис?! Никога няма да поканя хора на собственото си погребение

Пламен Константинов: Бенефис?! Никога няма да поканя хора на собственото си погребение

Не вярвах, че ще видя такава зала в България

Пламен Константинов е един от най-обичаните български волейболисти. Екс капитанът на националите ни така и не успя да завърши кариерата си пред родна публика в ново съоръжение като „Арена Армеец”. Гибона бе един от ревностните защитници София да се сдобие с такава зала, но и един от най-критикуващите проекта. Какви са настроенията, както и положителните и отрицателните страни на новата спортна зала в София според настоящия треньор на Газпром, както и предизвикателствата да си наставник в едно от най-силните първенства в света? „Тема Спорт” потърси Константинов за отговорите на тези въпроси ден след откриването на многофункционалната зала в столицата.

Как се почувства на откриването на новата зала и очакваше ли това да стаен факт след толкова години?

- Най-хубавото нещо за мен беше усещането. Не можех да повярвам удоволствието, което изпитах от българската публика. Бях свикнал такава зала и такава публика да виждам в чужбина и не вярвах, че това мога да го видя и в България. Невероятно е и всички имаха нужда от това съоръжение – и фенове, и спортисти.

Дойде в залата не с покана от федерацията. Как беше според теб организацията на откриването?

- Организираха го така, че не дадоха възможност на федерациите да поканят спортистите – и тези, които сега се борят за името на България, и тези, които са я прославяли в миналото, за съжаление. Много хора останаха разочаровани, че не успяха да отидат на това събитие и това малко вгорчи откриването. Това обаче се получи малко и като PR кампания преди изборите или поне всички останахме с това впечатление именно заради тези постъпки.

Беше сред най-големите поддръжници на едно такова съоръжение в София…

- Този въпрос има две страни, две половини на една монета. Едната е спортната. С две ръце съм за едно такова съоръжение. Това трябваше да се случи преди много години. Това е и най-голямата критика към предишните управляващи. Бойко Борисов е първият премиер, който показа, че ако има политическа воля нещата може да се случат. При това в кратки срокове. За щастие България най-накрая вече има и премиер, който се грижи за спорта, на практика от новите процеси той е единственият спортен премиер на страната ни до момента.

Не спря обаче да критикуваш и някои от нещата около залата, какви са най-големите пропуски?

- Да, има и критики, но те вече са в миналото, така или иначе. Има пропуски в проекта, консултантите, които бяха избрани, а не са правили такъв тип съоръжение никога, както и мястото, което бе избрано. Ето, и на откриването беше отправен призив: Моля не идвайте със собствените си коли. По света подобни зали се изграждат близо до метростанции, на място с добра инфраструктура и с подходящ паркинг. Видя се, че паркоместата са недостатъчни. Изпълнителят пък сам си промени проекта в негов интерес, с който сам е кандидатствал за изпълнението на тази поръчка. Също така няма достатъчно място около залата. По света около подобни съоръжения има достатъчно свободно място – парк, с големи пешеходни зони, с място, където да могат да бъдат изградени търговски обекти при големи събития. А това е и част от маркетинга на едно такова съоръжение. Но в крайна сметка най-хубавото е за спорта. Сега София също се нареди сред европейските столици, които имат своята хубава зала. До вчера бяхме единствената в цяла Европа, която нямаше такова съоръжение.

Още следващата година феновете ще имат възможността да гледат волейбол от най-високо ниво. Очакваше ли, че ще се преборим за едно такова домакинство като финали на Световната лига?

- Да, очаквах. Макар че се избърза с едно такова домакинство. Още повече, че България вече се бе преборила за един голям волейболен форум, след като стана ясно, че ще сме домакини на европейската квалификация за олимпийските игри през май 2012 година. Сега обаче като домакини на финалите ще трябва да търсим оптимална форма за Световната лига. Длъжни сме да търси максимума пред родна публика и това ще бъде пика на отбора, което обаче може да обърка подготовката за Лондон. Можехме да използваме финалите да експериментираме с повече състезатели от натоварения маратон. Така че мисля, че следолимпийската година е по-добър вариант да се търси едно такова домакинство.

Много спортни хора вече изявиха желание да направят бенефиса си в „Арена Армеец” – Любо Ганев, Жоро Младенов, Данчо Йовчев… Ти замисляш ли се също да се разделиш с публиката в новото съоръжение?

- Не. Нямам нужда от такова нещо. Никога не съм имал желание да си правя бенефис. Това ми звучи като да поканиш гости на собственото си погребение. Не съм мислил никога да организирам подобно нещо, няма и да го направя.

На откриването Тодор Скримов дебютира с националната фланелка. Как се представи според теб и има ли място в отбора?

- Да, мисля, че има място. Гледах го как играе не само на откриването, а и на част от тренировките. Трябва да наблегне на посрещането, където все още има какво да се желае. Това е и шанса му да играе в големия волейбол, но трябва много да тренира този елемент.

Основните критики към него са заради ръста му…

- Физически има големи ръце, така че това компенсира в известна степен ръста му. По-големият проблем ще му е блокадата. Технически обаче в нападение на практика не греши, има добра техника. Отборът има нужда от такъв балансьор. Сервиса му също е добър. Ако успее да се усъвършенства в посрещането и да добави и този елемент това ще компенсира ниския му ръст.

Очакваш ли да бъде част от отбора на европейското първенство в Чехия и Австрия през септември?

- Имам такова усещане. Мисля, че ще бъде в групата със сигурност. Мнението ми е, че може да се пребори и за титулярното място.

Предстои ти ново предизвикателство като треньор в руската Суперлига на Газпром Сургут. Първенството пък ще е в напълно нов формат, това ще помогне или пък ще бъде по-трудно?

- При тях е имало и преди подобна формула – Изток и Запад, с оглед на дългите пътувания. Тази нова система според мен е въведена най-вече с оглед на предолимпийската подготовка. С новите правила първенството на практика ще приключи по-рано, ще бъде по-кратко и с по-големи паузи. Така руските волейболисти ще имат възможност спокойно да се подготвят и за евентуална квалификация, както и за състезанията през лятото.

Кога започваш работа с новия си отбор и какви цели ще гоните?

- До 3-4 дни заминавам за Русия. В момента чакам визата да излезе и ще започна работата си с Газпром вече и там. Първоначално ще се видим с помощниците ми и с щаба, а след това вече ще започнем и подготовката за първенството. Ще заминем с група от 21 състезатели на лагер в Сочи, а след европейското първенство вече трябва да се съберем и в пълен състав. Освен Теодор и Поей ще закъснее от Италия с няколко дни. Ангажимента на ръководството към спонсори и собственици пък е да изградим млад отбор с перспективни състезатели. Целта, която ще гоним, е да се класираме за плейофите. Естествено, че ако имаме възможност ще се борим и за нещо повече.

Мила Панайотова, ТЕМА СПОРТ

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти