Участниците във "Вечното дерби": Част I - вратарите (Левски)

В дните преди предстоящия най-голям сблъсък в българския футбол между най-титулуваните родни клубове ЦСКА и Левски екипът на Sportal.bg ще представи впечатленията си от основните фигури в съставите на двата гранда. Кои ще са титулярите за "сини" и "червени" в събота и какво да очакват феновете на техните отбори от тях? Как се представиха те в подготовката на клубовете си през тази зима и могат ли да изненадат с нещо съперника? Кои са техните силни и слаби страни? Отговор на тези въпроси дават специалните пратеници на Sportal.bg от Кипър и Турция. В част Първа от поредицата представяме вратарите на Левски и ЦСКА.

За първи път от 10 години на „Герена” името Георги Петков няма да е спрягано за титулярен страж на тима. 2011-та година започва с нова ера на вратарския пост при "сините". За място под рамката ще спорят младите Божидар Митрев (24), Кирил Акалски (25) и Пламен Илиев (19).

БОЖИДАР МИТРЕВ
След шестгодишно чакане и лутане между втори и трети вратар юношата на "сините" най-накрая дочака своя миг. 24-годишният Митрев стартира пролетния дял като титуляр и без сянката на Георги Петков, както бе досега. Интересното е, че от всички настоящи футболисти в клуба той е най-дълго в тима, тъй като Христо Йовов се завърна през зимата на 2005 година, когато младият Митрев вече тренираше с първия състав.

На подготовката в Гърция и Кипър Божката игра в 6 от общо 7 мача, като веднъж влезе като резерва и в един мач бе оставен да почива. Любимецът на Сектор "Б" показа израстване, самочувствие и добър рефлекс. Все по-уверен е в себе си и добре командва защита и съотборниците си пред себе си. По-решителен е при центриранията, а сега, когато излезе от сянката на Петков, може да изригне, но всичко зависи от него.

Истински левскар е и затова е обичан от феновете. Все пак срещу ЦСКА няма да му е първи мач, след като през май 2009 година в последния двубой на Георги Иванов-Гонзо бе в основата за успеха с 2:0.

Успее ли да се справи с напрежението, Митрев може спокойно да стане твърд титуляр за Левски за следващите няколко години. От щаба на тима са сигурни, че след грешките след АИК и Видима-Раковски стражът е израснал и е по-добър, с което си извоюва титулярно място, но все още има да работи върху изнасянето на топката с крака. В контролите допусна пет гола, един от дузпа, но хвана и една на Андрий Воронин.

КИРИЛ АКАЛСКИ

Пловдивчанинът пристигна на "Герена" след старта на сезона и заради проблемите около Петков и нестабилните изяви на Божидар Митрев в някои срещи получи шанс да пази. Дебютира и в Лига Европа, и в "А" група със синята фланелка, но по всичко личи, че въпреки старанието си в заниманията, ще спори за мястото на втори вратар в тима тази пролет.

Бившият играч на Локомотив Пловдив има добър рефлекс, но не е много бърз, а също като Митрев трябва да тренира играта с крака.
Той спаси успеха срещу Белхатов в последната минута (1:0), отрази дузпа срещу Виктория (1:2), когато започна титуляр, но при добавката получи гол, а в първата среща срещу Дубница (2:2) също му вкараха от наказателен удар, след като игра през първите 45 минути.

ПЛАМЕН ИЛИЕВ

Младокът пристигна на "Герена" за сумата от 90 000 евро от Видима-Раковски, но пропусна голяма част от лагера заради участието си в контролата на младежкия национален отбор с Камерун (3:1) и затова игра в едва 45 минути в Кипър, където допусна единствено гол от дузпа. През първите 45 минути срещу Чавдар Етрополе запази вратата си суха, а същото стори и в дебютните си 30 минути в първата проверка на "сините" в Гърция срещу Еносис Тракис. През тези минути със синята фланелка нямаше много работа за него, но определено се видя големият потенциал на 19-годишния вратар.

Както е известно, той бе избран за най-перспективен млад футболист на България за 2010 година и има защо. Притежава отличен рефлекс, при пласирането не отстъпва много на Митрев, с когото имат 5 години разлика, а освен това с крака е най-добър от тримата в момента на "Герена".

Илиев се адаптира бързо към новите си съотборници и показва завидно самочувствие, типично за вратар, като ще се бори с Акалски за мястото на пейката в началото на пролетта. След си зависи от него...