Левски с първа загуба за 2011 г. - чехи здраво наритаха "сините" в мач с три дузпи (видео)

Отборът на Левски загуби с 1:2 от лидера в чешкото първенство Виктория Пилзен в предпоследната си контролна среща в Кипър. Това бе първа загуба за тима през 2011 г. Попадението за Левски вкара новото попълнение Жанвион Юлу-Матондо в 16-ата минута. Той засече с глава центриране на капитана Владимир Гаджев. За чехите се разписаха Хорват (8) след дузпа, като първият му удар бе отразен, но той довкара при добавката. Другият гол също бе от дузпа - на Резек в 55-ата минута. Гара Дембеле пък пропусна 11-метров наказателен удар за Левски в 37-ата минута, а малко по-рано Сержиньо Грийн бе изгонен за реплики към съдията, но на негово място влезе Иво Иванов.

Чехите не се притесняваха от твърди влизания и здраво наритаха футболистите на Левски. Те показаха голяма агресия през всичките 90 минути на двубоя. Особено брутално бе нарушение срещу резервата Александър Александров в средата на второто полувреме, което изправи косите на българския щаб. Доста твърдо в единоборствата влизаше и бившия футболист на Левски Давид Бистрон, който не жалеше доскорошните си съотборници. Подобна игра разстрои стила на игра на тима на Ясен Петров и изнерви сериозно двубоя.

Наставникът на Левски излезе с няколко промени в състава си за днешната среща. Старши-треньорът на 26-кратните шампиони даде почивка на стража Божидар Митрев, като под рамката на Левски за по едно полувреме застанаха другите двама вратари Кирил Акалски и Пламен Илиев. В защитата също имаше леко прекрояване, след като юношата Христо Попадийн замени на десния бек получилия травма Дъстли Мюлдер.

Останалите в отбраната на Левски бяха двамата национали Йордан Милиев и Веселин Минев, както и Сержиньо Грийн. С капитанската лента започна станалият татко преди два дни Владимир Гаджев, а Христо Йовов отстъпи мястото си на новото попълнение Даниел Димов. Единайсеторката допълниха Даниел Младенов, Дарко Тасевски, заместникът на продадения Жоазиньо Жанвион Юлу-Матондо и голямата звезда на "сините" Гара Дембеле.
През второто полувреме освен Пламен Илиев в игра влязоха още Христо Йовов, Димов, Стефан Станчев, Мариян Огнянов, Александров, Исмаил Иса, Марко Видович, Иван Горанов и Христо Стамболийски.

Срещата започна по-добре за лидерите в чешкото първенство и още в 8-ата минута те получиха право да изпълнят дузпа след нарушение на Йордан Милиев. С отговорността се нагърби капитанът на чехите Хорват и въпреки че изпълнението му бе отразено от Кирил Акалски с крак при добавката той откри резултата.

"Сините", които отново играха в резервния си жълт екип, реагираха бързо и в 16-ата минута стигнаха до изравнителен гол. Капитанът Владимир Гаджев центрира отдясно и белгиецът Жанвион Юлу-Матондо се разписа с глава. Това бе второ поредно негово попадение, след като се разписа и срещу Динамо (Москва) при победата с 3:1 в края на миналата седмица.

В следващите минути играчите на Виктория наложиха натиск и пропуснаха няколко положения. В 33-ата минута пък Сержиньо Грийн получи червен картон за реплика към рефера и оспорване на съдийско решение. След договорка още от преди мача между двата щаба обаче той бе заменен от Иво Иванов и Левски продължи в пълен състав. Веднага след влизането си в игра Иванов можеше да вкара, но ударът му с левия крак мина на саниметри над гредата.

В 37-ата минута Гара Дембеле нахлу мощно в наказателното поле на съперника и бе спънат от Давид Бистрон и вратаря Павлик. Дембеле се нагърби с изпълнението на наказателния удар, но Павлик го отрази. Владимир Гаджев пък не можа да се разпише при добавката, когато тъкмо да нанесе точен удар бранител го изрита в левия крак.

През второто полувреме срещата съвсем се изнерви, а чехите продължиха с грубата игра. Футболистите на Левски почти изцяло владееха инициативата, но трудно стигаха до чисти положения. Многото смени също се отразиха на ритъма на игра. Още в 48-ата минута Христо Йовов нацели напречната греда след изпълнение на пряк свободен удар. Той бе отсъден за нарушение срещу Гара Дембеле. В следващата атака пък отлично взаймодействие между Дарко Тасевски и Дембеле изведе македонецът сам срещу вратаря на чехите, но ударът му бе отразен.

В 55-ата минута реферът отсъди трета дузпа в мача за спорно нарушение на Христо Йовов. Този път с изпълнението се зае Резек и не сбърка - 2:1 в полза на Виктория.

В следващите минути напрежението на терена се покачи. Първо след нарушение срещу Владимир Гаджев прехвърчаха искри между него и бившия защитник на Левски Давид Бистрон. Гаджев изпълни свободния удар, топката рикошира в стената, а българските футболисти поискаха дузпа за игра с ръка. Такава обаче не последва.

В 63-ата минута пък бе извършено много грубо нарушение срещу резервата Александър Александров. След изпълнението топката бе центрирана в наказателното поле, където Иво Иванов бе избутан, но отново не последва сигнал за дузпа. Резак пък с глава пропусна прекрасна възможност да вкара трети гол за Виктория, но стреля в аут. Десет минути по-късно сърбинът Марко Видович стреля към противниковата врата, но ударът му бе неточен. В 86-ата минута Левски бе близо до изравняване след добра атака по левия фланг и центриране на младока Иван Горанов. Иса игра с глава, но неточно. Александров падна на земята след контакт с играч на чехите, което предизвика много бурна реакция от щаба на отбора, но дузпа така и не бе отсъдена.

ЛЕВСКИ - ВИКТОРИЯ ПИЛЗЕН 1:2 (1:1)

0:1 Хорват (8)
1:1 Матондо (16)
1:2 Резек (55-д)

ЛЕВСКИ: Акалски (46-Илиев), Попадийн (60-Станчев), Милиев (74-Стамболийски), Грийн (34-Иванов), Минев (64-Видович), Гаджев (60-Огнянов), Димов (46-Йовов), Младенов (46-Киров), Тасевски (60-Александров), Юлу-Матондо (70-Горанов), Дембеле (64-Иса)

ВИКТОРИЯ ПИЛЗЕН: Павлик, Бистрон, Дуриш, Фильо, Хорват, Либерски, Нювирт, Ращорал, Резек, Севински, Трап (Брезински, Кременчик)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Сержиньо Грийн (33);