България се дъни преди Швейцария в куриозен мач с четири дузпи (видео)

България направи грешна стъпка преди решителния мач срещу Швейцария на 26 март. Трикольорите завършиха 2:2 в контрола срещу Естония, която се състоя в Анталия. Интересното е, че и четирите гола паднаха от спорни дузпи, като техни автори бяха Василиев и Ивелин Попов.

Националният селекционер Лотар Матеус обаче има доста поводи за размисъл преди решителната квалификация, тъй като днес неговите възпитаници разочароваха с представянето си на терена. В защита България направи няколко груби грешки, докато в атакуващ план отборът нямаше абсолютно никаква идея как да превземе противниковата врата. Като цяло тимът си подаваше доста бавно топката, а агресия в офанзивен план, като изключим няколкото пробива на Ивелин Попов и Станислав Манолев, напълно липсваше.

Показателно за безпомощната игра на българския отбор бяха непрестанните ръкомохания на капитана Стилиян Петров към своите съотборници, които вместо да търсят празни пространства в атака, се криеха по терена. Същото обаче се отнася и за самия Стилиян, който повтаряше упражнението, когато топката не беше в неговите крака. Освен това той често иземаше функциите на централните бранители, за да се срещне с топката, което обаче се отрази негативно на процеса на постепенното изнасяне на тима в предни позиции.

Естония поведе в резултата с гол от дузпа на Василиев в 20-ата минута. Нарушението извърши Иван Иванов след като нашата отбрана допусна противников играч да влезе необезпокояван в наказателното поле.

В 40-ата минута главният съдия на двубоя отсъди втори единадесет метров наказателен удар, но този път в полза на България, който бе превърнат в гол от Ивелин Попов. Потърпевш се оказа Димитър Макриев. Нападателят бе изведен от Благой Георгиев, пое си топката и след като са освободи от своя пазач, бе фаулиран в наказателното поле. През първата част двата отбора си размениха и по едно опасно положение.

Първо пред Благой Георгиев се отвори добра възможност за гол, но халфът не успя да се възползва от прецизния пас на Стилиян Петров, тъй като ударът му не попадна в очертанията на вратата. Василиев пък можеше да се разпише за втори път след грешка в българската отбрана, но Николай Михайлов внимаваше и навременното му излизане предотврати втори гол в неговата врата.

На почивката Лотар Матеус направи две промени в състава, като на мястото на Димитър Рангелов и Станислав Ангелов се появиха Николай Димитров и Николай Бодуров. Схемата на игра от 4-4-2 се промени на 4-5-1, като България заигра само с един чист нападател. В течение на срещата в игра се появиха още Боян Пейков, Цветан Генков, Веселин Минев и Христо Янев, но това не даде кой знае какъв резултат.

Възпитаниците на Матеус се изнесоха в малко по-предни позиции, но отново импровицация в атака липсваше. През втората част трикольорите не успяха да създадат нито едно голово положение, като залагаха на разиграването на топката в задни позиции.

Така се стигна до 80-ата минута, когато главният съдия даде втора дузпа в полза на Естония, която бе доста спорна, тъй като Василиев бе съборен на границата на наказателното поле. Самият играч изпълни удара, като за втори път опъна мрежата зад Пейков.

Само три минути по-късно куриозът бе пълен. Реферът отсъди четвърта дузпа, като тя се оказа втора в мача за България. Нарушението бе дадено за игра с ръка от футболист на Естония. Зад топката отново застана Ивелин Попов, който оформи крайното 2:2.

БЪЛГАРИЯ - ЕСТОНИЯ 2:2

0:1 Василиев (20-д)
1:1 Попов (40-д)
1:2 Василиев (80-д)
2:2 Попов (83-д)

България: 13. Николай Михайлов (70-Боян Пейков), 2. Станислав Манолев, 6. Станислав Ангелов (46-Николай Бодуров), 15. Иван Иванов, 4. Петър Занев (89-Веселин Минев), 7. Благой Георгиев (86-Цветан Генков), 19. Стилиян Петров-капитан, 8. Чавдар Янков (66-Христо Янев), 9. Ивелин Попов, 11. Димитър Рангелов (46-Николай Димитров), 10. Димитър Макриев.

Естония: Лондак (46-Копенко), Ран, Круглов (90-Шишов), Дмитриев, Опер (63-Пурие), Кинк (39-Пури), Вунк, Василиев, Клаван, Морозов, Яагер.