202-сантиметров гигант повали за първи път България при Матеус

Националният отбор на България допусна първа загуба под ръководството на Лотар Матеус. "Трикольорите" отстъпиха в контролната среща срещу Сърбия на стадион "Васил Левски" с 0:1, след като 202-сантиметровият нападател на Бирмингам Никола Жигич отбеляза останал сам срещу Николай Михайлов в 80-ата минута. Това бе и първият удар на сърбите в очертанията на българската врата. Интересното е, че Жигич се появи на почивката, след което при смяната на Неманя Видич взе капитанската лента, а в 90-ата минута бе изгонен за втори жълт картон.

Така след двете победи с 1:0 над Уелс в евроквалификацията през октомври в Кардиф и успеха с 2:0 над Саудитска Арабия в приятелската среща в Истанбул, Матеус записа първо поражение с първия гол във вратата на националите под негово ръководство. Двубоят бе дебютен за Матеус на българска земя, но едва ли ще го запомни с добро.

Халфът на Левски Владимир Гаджев пък направи дебют за България, след като замени в 66-ата минута капитана Мартин Петров.

Пред едва 2000 зрители и дъждовно време липсваха головите положения. Още във втората минута завърналият се след четиригодишно отсъствие в първия тим на България Христо Янев бе на път да открие резултата, но Йоргачевич изби опасния му удар в корнер. Последва втори удар на играча на Литекс отдалеч, който стражът на гостите спаси, а в 30-ата минута грешка в защитата на сърбите можеше да коства скъпо на тима, воден от Владимир Петрович, но нападателят на Парма Валери Божинов стреля в защитник на противника. Лошата новина за Лотар Матеус е травмата на Димитър Рангелов, който бе заменен принудително от Николай Димитров в 31-ата минута.

Едва в последните секунди сърбите можеха да огорчат "трикольорите", но първо изстрел на Коларов от фаул рикошира и мина близо да лявата греда на Николай Михайлов. Веднага след това Петрович бе изпуснат от нашата защита и от няколко метра прати кълбото в аут.

Още в началото на втората част Тошич навърза отбраната на "трикольорите", но стреля в аут от 6-7 метра. Като цяло ритъмът на игра продължи да бъде бавен, а положенията и пред двамата вратари липсваха. Докато не се стигна до 80-ата минута, когато бившият съотборник на Благой Гергиев от времето му в Цървена звезда Жигич се откъсна зад гърба на Йордан Милиев и въпреки че останаха съмнения за засада, сам срещу Михайлов не сгреши. Следващите минути той можеше и да удвои, но ударът му с глава бе спасен от Ники Михайлов.

Както е известно, последната контрола между двата тима се игра преди точно две години - ноември 2008 година, когато в Белград родните национали бяха разбити с 1:6, след което Пламен Марков бе уволнен.

Така "трикольорите" не успяха да вземат частичен реванш и да зарадват изстрадалите родни фенове, като допуснаха поражение на най-паметната дата за българския футбол - 17 ноември, в деня, в който преди 17 години цялата държава изпадна в екстаз след историческия успех на "Парк де Пренс" с 2:1, класирал тима на световното първенство в САЩ.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 0:1 (0:0)

0:1 Жигич  (80)

България: Михайлов, Миланов (65-Бодуров), Иванов, Милиев, Занев, Янев, Генчев, Рангелов (30-Димитров), Петров (66-Гаджев), Попов, Божинов (53-Макриев)

Сърбия: Йоргачевич, Иванович, Видич (66-Райкович), Суботич, Колaров, Петрович (46-Радованович), Милияш (66-Тривунович), Мирич (74-Сюлеймани), Тошич, Ляич (85-Нинков), Мърджа (46-Жигич)

Съдия: Мариуш Аврам