Унизена България катастрофира с 0:4 пред 70 000 на "Уембли" (видео)

Националният отбор на България започна надпреварата за класиране на Евро 2012 катастрофално. "Трикольорите" бяха разбити с 0:4 от Англия пред над 73 000 зрители на легендарния стадион "Уембли".  Голмайсторът на Тотнъм Джърмейн Дефоу бе звездата на вечерта, като наниза хеттрик във вратата на Николай Михайлов (3, 60, 84 минута). Четвъртото попадение бе дело на резервата Адам Джонсън (82).

Така България остана без победа и само с два отбелязани гола срещу англичаните от девет мача, където сме инкасирали пет поражения. Успехът пък бе 11-и поред като домакин за момчетата на Фабио Капело, които изравниха рекорда си от 1957 година.

Станимир Стоилов заложи на 11-те, които започнаха в последната контрола на България срещу Русия, загубена с 0:1. Единствената въпросителна пред Мъри преди сблъсъка с Англия бе кой да започне на десния фланг на българската атака - Георги Пеев или Чавдар Янков. Стоилов заложи на футболиста на Ростов.
Агитка от над 4000 българи подкрепяше бурно националите, но и това не помогна.

Още в третата минута домакините откриха резултата, след като Дефоу вкара на празна врата, центрирана от Ашли Коул топка. Николай Михайлов спаси първия удар на измъкналия се зад отбраната на "трикольорите" бранител на Челси, но бе безпомощен при добавката на Дефоу. След попадението българите имаха две възможности да изравнят, но първо Джо Харт спаси вратата си, след като Глен Джонсън бе на път да си отбележи автогол. В 23-ата минута пък Ивелин Попов намери превъзходно Валери Божинов, но нападателят на Парма се забави и пропусна да нанесе решаващ удар, като Майкъл Доусън му изби топката.
Домакините опитаха няколко удара, но Николай Михайлов се намеси подобаващо.

Стражът спаси вратата си от прехвърлящ удар на Уейн Рууни в началото на втората част, а Валери Божинов нанесе първия удар в посока на противниковата врата. Ивелин Попов бе на крачка от изравняване в 52-ата минута след асистенция на Божинов, но коженото кълбо мина на сантиметри от дясната греда.

В 60-ата минута Дефоу бе изведен от Уейн Рууни сам срещу Михайлов и направи резултата 2:0. Секунди по-рано България пропусна най-чистото си положение до този момент, след като Харт изби удар на Станислав Ангелов от 12 метра. Последва невероятен пропуск на Димитър Рангелов, който остана очи в очи с Харт, но стражът на Манчестър Сити демонстрира страхотен рефлекс. Удар на Стилиян Петров пък бе избит в корнер.

До края на мача имаше само един отбор на терена, като Англия вкара още две попадения, чрез Дефоу и влезналия по-рано като резерва Джонсън.

Така България има шанс да се ревнашира пред собствена публика във вторник срещу Черна Гора във втори мач от груповата фаза на квалификациите.
Най-вероятно Божинов ще порпусне мача, след като се контузи.

АНГЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0 (1:0)