Турнир на талантите U14 : Зона Бургас - Зона Благоевград

Левски пропусна да нокаутира Калмар в Швеция (ексклузивно видео)

Отборът на Левски пропусна да победи като гост шведския Калмар в първи мач от третия предварителен кръг на Лига Европа, след като допусна изравняване на резултата в 83-ата минута. Преди това Жоазиньо бе извел "сините" напред в 27-ата минута с прекрасен гол от 22 метра, но седем минути преди края резервата Дауда препарира Божидар Митрев с топовен шут от над 20 метра с левия крак, който не бе по-малко красив от този на бразилската звезда на столичани.

Така момчетата на Ясен Петров се прибират в България с постигната цел да отбележат гол и да не допуснат загуба в Калмар, въпреки че може да съжаляват за пропусната златна възможност да победят още в Швеция. След седмица на стадион "Георги Аспарухов" е срещата-реванш. За да се класира за следващата фаза 26-кратният шампион на България трябва да победи или да завърши наравно 0:0 пред своите верни фенове.

Пловдивският Джанини започна мача без болния Георги Петков, който бе заменен от Божидар Митрев. Останалите десет титуляри бяха очакваните първоначално. Защитата бе във формат Дъстли Мюлдер, Иво Иванов, Йордан Милиев, Веселин Минев, а Владимир Гаджев и Христо Йовов бяха опорните полузащитници, като Бижутера бе капитан в отсъствието на Петков. Дани Младенов, Жоазиньо и Дарко Тасевски бяха тримата играчи зад Гара Дембеле.

Левски поведе 1:0 на стадион "Фредриксканс" в 27-ата минута след страхотен гол на Жоазиньо. Нисичкият бразилец разстреля в горния десен ъгъл вратаря Васта с удар от 22 метра. Той бе намерен непокрит от Дарко Тасевски, който се възползва от грешка на шведите преди това. На калния терен в Калмар играчите на Ясен Петров имаха предимство в играта до 35-ата минута, като се опитваха да атакуват непрекъснато, а Гара Дембеле пропусна да удвои от два метра веднага след попадението на Жоазиньо и до голяма степен да реши мача.

Последваха няколко мелета пред вратата на българите, които завършиха без гол. В 45-ата минута попадение на Гара Дембеле бе отмененo доста спорно, след като според сръбския рефер френският нападател бе играл с ръка. Бившият играч на Локомотив (Пловдив) протестира бурно и получи жълт картон. В оставащите 60 секунди до края след груба грешка на Йовов и Гаджев се стигна до сериозна опасност през българската врата, но Веселин Минев изчисти в корнер. Той обаче не бе изпълнен, след като редовното време и даденото едноминутно продължение бяха изтекли.

През втората част "сините" започнаха добре, но нямаше завършващ удар във вратата на Васта. Митрев се справи веднъж добре, а Дъглас с глава стреля над гредата в 53-ата минута. 120 секунди след това на бразилския нападател му бе спестен втори жълт и съответно червен картон за игра с ръка.

В игра за Левски се опявиха Александров и Телкийски, които смениха Тасевски и Младенов. В 75-ата минута домакините претендираха за дузпа, тъй като според тях бе извършено нарушение от Минев срещу Дъглас след спасяване на Митрев, който предотврати сигурен гол на останалия сам срещу него Мендеш. Последва отменен втори гол на Дембеле след красив пас на Александров, но той бе отменен заради засада.

Точно когато не се виждаше как "червените братя" могат да изравнят, се стигна до равенството. Дълга топка бе подадена на Сантош, който я свали с гърди на палантерията на наказателното поле и влезлият малко по-рано на мястото на Дъглас Дауда препарира Митрев за 1:1. Треньорът на шведите Нене Бергестранд бе направил тройна смяна минути преди това, която му донесе късмет, след като новите играчи вкараха свежест в състава на "червените" и се стигна до равенството.

До края на срещата и двата тима имаха по една възможност да стигнат до победата, но до нов гол не се стигна, а в даденото от рефера продължение бе отсъдена много спорна засада срещу Дембеле, който се откъсваше на 30 метра сам срещу вратаря Васта.

Двата тима бяха изпратени с аплодисменти от близо 4000 фенове на Калмар и 20 фенове на "сините".

КАЛМАР - ЛЕВСКИ 1:1

0:1 Жоазиньо 27

1:1 Дауда  83

КАЛМАР: Васта, Карлсон, Аугстсон, Ридстрьом, Ларсон, Мендес (77- Сакраменто) , Сантош, Исраелсон (77- Бертилсон), Йохансон, Ериксон, Дъглас (77-Дауда)

ЛЕВСКИ: Митрев, Мюлдер, Иванов, Милиев, Минев, Гаджев (85-Балтанов), Йовов, Младенов (78-Телкийски), Тасевски (69-Александров), Жоазиньо, Дембеле

Жълти картони: Дъглас -К, Дембеле -Л

СЪДИЯ: Божко Йованетич (Сърбия)

Стадион: "Фредриксканс"