Отново летящ Фетел стартира първи в Китай

Пилотът на Ред Бул Себастиан Фетел отново разби конкуренцията и ще стартира от първо място в утрешната Гран при на Китай. Германецът продължава с доминацията от началото на сезона и спечели четвърта поредна квалификация за австрийския отбор. Втори остана неговият съотборник Марк Уебър, който бетонира първа редица за тима на Ред Бул. От трето място на пистата в Шанхай утре ще стартира пилотът на Ферари Фернандо Алонсо. Квалификацията премина без сериозни инциденти при суха писта.

Във финалната си бърза обиколка младият германец изоставаше в първите два сектора, но с невероятно каране през последните няколко завоя успя да изпревари съотборника си Уебър с 0.248 секунди и спечели третия си полпозишън за сезона. Алонсо също изпревари съотборника си Фелипе Маса в борбата за третото място, а бразилецът остана седми.

Третата част от квалификацията се оказа най-голямото разочарование за пилота на Макларън Люис Хамилтън. Британецът бе най-бърз в първите две части, но в решителната остана едва шести, зад четвъртия Нико Розберг (Мерцедес GP) и класиралия се на пета позиция негов съотборник Дженсън Бътън.

Роберт Кубица се пребори за осмото място, изпреварвайки седемкратния световен шампион Михаел Шумахер (Мерцедес GP), който отново не успя да се справи с конкуренцията в третата част на квалификацията. Пилотът на Форс Индия Адриан Сутил завърши класирането в топ десет.

Рубенс Барикело не успя да класира тима на Уилямс в третата фаза днес и остана на 11-о място. Съотборникът му Нико Хюлкенберг изостана на 16-о място, между двамата пилоти на Заубер Камуи Кобаяши и Педро де ла Роса. Хайме Алгуерсуари победи съотборника си в Торо Росо Себастиан Буеми, нареждайки се на 12-а стартова позиция, с което изравни най-доброто си постижение от началото на кариерата си във Формула 1. Руският пилот на Рено Витали Петров успя да стигне до втората фаза на квалификацията и постигна 14-о време.

Пилотът на Върджин Тимо Глок остана 19-и, изпреварвайки съотборниците от Лотус Ярно Трули и Хейки Ковалайнен, който атрактивно се завъртя на шести завой, но се размина без последствия. На последните места се наредиха Лукаш ди Граси от Върджин и двамата пилоти на Испания Бруно Сена и Карун Чандок.