5.6 млн. лв. излезли от ЦСКА за комисиони

5.6 млн. лв. излезли от ЦСКА за комисиони

Около 5.6 млн. лв. са излезли от ЦСКА под формата на комисиони за трансфери на играчи от 2006 г. до 2008 г. Това сочи счетоводната документация на футболния клуб, която е на разположение в търговския регистър. "7 дни спорт" направи проверка в счетоводните баланси на ЦСКА, след като се разбра, че само сръбкинята Катерина Паунич има да взима по нареждане на БФС 660 000 евро от договори с футболния клуб. Оказа се, че през последните години мениджърите около "Армията" са прибирали солидни суми за това, че работят с клуба.

По принцип във футбола да получиш комисиона за посредническа дейност при трансфер е нещо съвсем нормално. Близо 4500 са лицензираните във ФИФА агенти, които си вадят хляба от това. Днес от "Титан" обаче реват, че дълговете към мениджъри им идват нанагорно. Имало и съмнения за източване на клуба. Дали са основателни или не, това ще разбере прокуратурата.

Най-благодатна за футболните мениджъри, работещи с ЦСКА, е била 2006 г., сочат данните. Същата година под формата на комисиони от "Армията" са изтекли над 4.4 млн. лв., като огромната част от тях влизат в джобовете на агентите. Класирането води румънецът Флорентин Петре, срещу чието име е записана комисиона от 2.083 млн. лв. Парадоксалното е, че тогава Петре идва от Динамо (Букурещ) като свободен играч, както съобщава тогава и румънският в. "Проспорт".

- Това е единият вид комисиона, която се дава на мениджър на свободен играч - свидетелства тогавашен служител в ЦСКА. - Той получава парите за това, че води в клуба качествен футболист, който е свободен от договори и не трябва да се плаща трансферна сума на друг клуб.

През 2006 г., както и сега, агент на Петре е румънецът Джовани Бекали. Той доведе нападателя повторно на "Армията" в началото на тази година. Не е ясно дали Джовани е прибрал милионите през 2006 г. и с кого ги е делил. Факт е обаче, че парите са декларирани от ЦСКА като комисиона за привличането на Петре. По същото време румънецът е бил предложен и на Левски, показва прегледът на печата от април 2006 г. "Червените" обаче излезли по-бързи и взели нападателя. Дали пък комисионата не е изиграла важна роля при този трансфер?

Същата година ЦСКА плаща комисиони над 800 000 лв. за два трансфера, от които на "Армията" нямаше абсолютно никаква файда. Най-фрапантният случай е с прочулия се с некадърността си сърбин Александър Мутавджич. Той е от онази група сънародници на Миодраг Йешич, доведени от него, за да загуби титлата преди четири години. За Мутавджич ЦСКА брои комисиона от 391 000 лв.! Сърбинът идва по препоръка на Йешич, който пък бил чул отлични неща за него от агента му Ранко Стоич. Понеже Мутавджич идва като свободен играч, клубът плаща въпросните близо 400 бона на сръбския мениджър. На "Армията" след това се чудеха как да изгонят Мутавджич.

Румънецът Александру Пицурка също не се запомни с нищо в ЦСКА, освен с това, че Стойчо Младенов се чудеше как да го махне. За Пицурка "червените" са броили комисиона от 417 000 лв. Сръбският вратар Оливер Ковачевич излязъл на ЦСКА 215 000 лв., а испанецът Франсиско Мартос е съвсем евтин - само 59 бона.

През 2007 г. ЦСКА почва с нови началници - Прамод Митал и Александър Томов. Само за първата година Лупи похарчва над 1 млн. евро за нова селекция и още 512 000 лв. за комисиони. Интересното е, че пари получават и мениджъри на играчи, за които ЦСКА си плаща отделно трансферни суми на клубовете им.

Същото лято на хоризонта се появява португалският мениджър Жорже Байдек - същият, който довлече на "Армията" злополучните бразилци Лео Лима и Родриго Соуза. Сега Байдек води ново оръжие в атака, това е панамецът Хосе Луис Гарсес-Пистолета. Байдек е близък на тогавашния треньор на ЦСКА Стойчо Младенов. ЦСКА подписва договор с Белененсес за трансферна сума от 450 000 евро. Отделно обаче има комисиона за агента на панамеца в размер на 49 000 лв.

- Байдек май така и не видя пари от този трансфер - свидетелства фактор на "Армията" от онзи период. - Затова му приспаднаха някакви пари, след като ЦСКА продаде футболиста в Академика Коимбра.

Други 98 000 лв. пък били броени за привличането на бразилеца Клодиней Апаресидо-Неи. Той дойде на Армията от португалския Навал за около 650 000 евро. Отделно обаче мениджърът му взел комисиона от 98 000 лв, отчитат в ЦСКА. Когато Неи беше представен в София, негов агент беше португалецът Антонио Тейшейра, собственик на посредническата фирма "Промоспорт".

- В някои случаи се налагаше да се дават комисиони на агенти на играчи, дори когато ЦСКА си плащаше трансферната сума като поп - обяснява същият източник. - Първоначално треньорът на ЦСКА казваше, че иска този футболист. След това идваше ред на агента на играча да заяви пред шефовете на ЦСКА, че клиентът има оферта и от друг клуб. Уверяваше обаче, че ако му дадат комисиона, ще успее да го убеди да дойде в ЦСКА. Дали наистина е имал оферта от другаде, или не, това никой всъщност не знаеше.

От "Титан" може и да имат право, като казват, че от ЦСКА са се източвали пари чрез комисиони. Източник от "Армията" твърди обаче, че операцията се е извършвала от самите шефове на ЦСКА. Такъв например бил случаят с черногореца Никола Вуядинович. За него в отчета е записана комисиона от 117 000 лв. Това всъщност е левовата равностойност на 60 000 евро по курса от 2007 г.

- Поне 20 000 евро от тази сума остана по джобовете на хора, които тогава работеха в ЦСКА и от тях зависеха трансферите - отбелязва бивш служител на клуба, пожелал анонимност. - Вуядинович беше с изтекъл договор и ЦСКА трябваше да плати комисиона. Публична тайна е, че едни 20 000 евро останаха в джобовете на хора от "Армията" за това, че уредиха привличането му в ЦСКА.

Остатъкът от 40 000 евро тогава се поделя между агентите на Вуядинович. Това са двама сърби - Саша Вукоевич, който прави връзката с ЦСКА, и Сърджан Йеремич от Белград.

Същата година е платена комисиона от 59 000 лв. за привличането на мароканеца Абдеррахман Кабус, 46 000 за Тодор Янчев и само 6000 за Даниел Моралес. В края на 2007 г. ЦСКА отчита над половин милион лева, платени като комисиони.

През 2008 г. парите в ЦСКА вече свършват, играчите си вадят джобовете. Притиснати до стената, Лупи и ортаците му почват да продават играчи - Кабус отива в Мурсия срещу 900 000 евро по данни на испанската преса, Валентин Илиев е купен от Терек за 750 000 евро, Амунике заминава в Швеция за други 300 000, Чиликов отива в Китай. Продадени са още Петре, Вуядинович, Велизар Димитров, Александър Тунчев... В ЦСКА от всички трансфери през същата година влизат 9.8 млн. лв., които обаче са похарчени и "Титан" заварва клуба в края на годината без пукната стотинка. Комисионите обаче са още по-щедри - 704 000 лв.

Случайно или не, годишният баланс за 2008 г. е внесен в Агенцията по вписванията с липсващи цели 18 страници. По тази причина не става ясно за кой играч какви комисиони и за кого са договаряни. Че не са давани - това е ясно. Върволица от мениджъри начело с Катарина Паунич чакат пред "Армията" за пари, а "Титан" се чудят на кого по-напред да платят.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти