ЦСКА обърна терминаторите от Арда с 3:1 и спечели Купа "Атаро Клима"

Волейболистите на ЦСКА спечелиха първия си трофей за сезона, след като победиха Арда (Кърджали) с 3:1 (21:25, 25:20, 25:17, 25:22) в последната среща и своеобразен финал на турнира за Купа „Атаро Клима”.

Успехът бе достатъчен за ЦСКА, за да спечели първото място в турнира с 18 точки и да излезе начело в класирането на Суперлигата с 30 точки. Арда остана на втора място в надпреварата с 14 точки и на втора позиция в Суперлигата с 24 точки.

Двубоят започна добре за хита на сезона – волейболистите на Арда, които поведоха с 4:2 и 8:5 на ЦСКА в залата на „червените”. Воден от Николай Иванов и Стоян Самунев, ЦСКА съумя да изравни при 9:9. Две страхотни атаки на Кирил Хаджиев изведоха Арда напред с 14:13. ЦСКА изравни при 15:15, но терминаторите от Кърджали пак поведоха с точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Силната игра на Хаджиев продължи и той завърши атака на Арда за 21:18. Перфектните изяви на разпределителя на Арда Константин Митев доведоха аванса на тима от Кърджали до 23:18. ЦСКА намали до 21:23 след двойна блокада срещу Невен Нешев. В крайна сметка момчетата от Кърджали съумяха да затворят първата част с 25:23.

Втората част започна отново добре за волейболистите от Арда, които поведоха с 3:1 и 5:4 след ас на Невен Нешев. Силни изяви на американеца Остин Рестър върна „червените” в гейма. След две негови атаки и една на Филип Мейо ЦСКА излезе напред с 8:7. Постепенно „червените” вдигнаха оборотите умело дирижирани от опитния Николай Иванов и набързо поведоха с 13:7. Ас на Коце Митев намали разликата до 10:13. ЦСКА дръпна с 4 точки при второто техническо прекъсване – 16:12. Контраатака на Валентин Димов намали разликата само на 2 точки при 14:16. Преднината от 2 точки на ЦСКА се запази до 21:19. Перфектна комбинация между Ники Иванов и Ивайло Стефанов оформи края на гейма 25:19 за ЦСКА.

ЦСКА поведе в началото на 3-тия гейм с 5:2 след ас на Филип Мейо. Арда изравни при 6:6, но „червените” излязоха отново напред при 8:7. Възпитаниците на Александър Попов вдигнаха оборотите, а концентрацията в редиците на терминаторите рязко спадна. ЦСКА съумя да дръпне с 5 точки при 15:10 след отлична игра на Теодор Тодоров в атака и на блок. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за ЦСКА след феноменална атака на Ники Иванов. До края на гейма наставникът на Арда Иван Халачев даде почивка на основните си волейболисти Константин Митев, Невен Нешев и Кирил Хаджиев. Силни изяви на Теодор Тодоров и Филип Мейо донесоха успеха на ЦСКА в третата част с 25:17 и така „червените” поведоха с 2:1 гейма.

Волейболистите на ЦСКА започнаха устремно 4-тия гейм и след няколко двойни блокади и атака на Филип Мейо поведоха със 7:3. Атака на Невен Нешев и ас на Валентин Димов върнаха интригата в гейма при 6:7. ЦСКА успя да излезе с 3 точки напред при 11:8. При 9:11 на изпълнението на начален удар за Арда застана Константин Митев. Разпределителят записа два поредни аса, като първо изпрати топката точно на крайна линия в полето на ЦСКА, а после почти нокаутира Ивайло Стефанов – 11:11. И когато подемът в играта на Арда бе осезаем, главният съдия Ивайло Иванов неочаквано показа жълт картон на Златан Йорданов от Арда и с това даде директна точка на „червените” 12:11. В следващите две разигравания националът Теодор Тодоров заби два единични блока на волейболистите на Арда, а Невен Нешев атакува в аут и 15:11 за ЦСКА. Момчетата от Кърджали все пак намалиха до 13:15 след ас на Кирил Хаджиев, но нова блокада на Теодор Тодоров направи резултата 16:13 при второто техническо прекъсване.

Невен Нешев продължи да тормози блокадата на ЦСКА и намали до 14:16 и 15:17. Атака на Стоян Самунев даде аванс от 4 точки на ЦСКА при 21:17. Последваха 3 поредни точки за волейболистите на Арда, които не искаха да се предават. Атаки на Нешев и Кавалджиев и ас на Коце Митев върна надеждите на терминаторите за обрат в мача 20:21. Тук наставникът на ЦСКА Александър Попов взе прекъсване, след което Митев сгреши началния удар – 20:22. ЦСКА стигна до успеха в гейма с 25:22 след мощна атака на Теодор Тодоров и до победа в мача с 3:1.

Най-резултатен за ЦСКА бе националът Теодор Тодорв с 20 точки, 9 от които постигнати от блокади. Филип Мейо се отчете с 18 точки. За Арда Невен Нешев се отличи със 17 точки, Кирил Хаджиев записа 13 точки. Разпределителят Константин Митев записа 8 точки (4 аса, 2 блока).

По този начин волейболистите на ЦСКА спечелиха за втори път в своята история турнира за Купа „Аторо Клима”, след като бяха победители и през 2007 година.

ЦСКА – АРДА 3:1 (21:25, 25:20, 25:17, 25:22)
ЦСКА: Николай Иванов 4 (1 ас, 2 блока), Филип Майо 18 (1 ас, 2 блока), Ивайло Стефанов 13 (1 ас, 1 блок), Остин Рестър 8 (1 ас, 1 блок), Стоян Самунев 8 (1 ас, 1 блок), Теодор Тодоров 20 (9 блока) – Антон Василиев-либеро
Старши-треньор: Александър Попов
АРДА: АРДА: Константин Митев 8 (4 аса, 2 блока), Невен Нешев 17, Кирил Хаджиев 13 (2 аса, 2 блока), Валентин Димов 7 (1 ас, 1 блок), Младен Кавалджиев 9 (2 блока), Златан Йорданов 5 (2 блока) - Николай Колев-либеро (Ивайло Илиев, Запрян Доникян, Христо Динев, Георги Топалов)
Старши-треньор: Иван Халачев.

СНИМКИ: ИВАН БЪЧВАРОВ, SPORTAL.BG

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача ЦСКА - АРДА 3:1 можете да видите ТУК!