Бербатов спаси България срещу Малта и стана рекордьор

Капитанът на България Димитър Бербатов вкара два гола и бе с основна заслуга за победата с 4:1 на трикольорите при визитата им на Малта. С двете си попадения в контролата футболистът на Манчестър Юнайтед стана рекордьор по голове с националната фланелка, като остави зад себе си досегашния лидер Христо Бонев. Настоящият капитан на националния тим има 48 попадения, докато легендата на Локо Пд остава на второ място с 47.

Освен Бербатов, в днешния мач за България вкараха Валери Божинов и Благой Георгиев, а за Малта се разписа Мифсуд.

Въреки големия като цифрово изражение резултат, победата за тима на селекционера Станимир Стоилов дойде доста трудно и бе изкована с попадения в последните 15 минути на двубоя.

Срещата започна по-добре за нашия национален тим, който имаше шанс да открие резултата още в 3-та минута. Божинов бе изведен от Бербатов в удобна позиция, но Хог отрази неговия шут.

Две минути по-късно логичното се случи и България вкара гол. Той бе дело на Валери Божинов, който след пас на Стилиян Петров поправи своя мерник и ударът му намери мрежата на Малта.

През първите 25 минути на двубоя трикольорите, най-вече чрез Димитър Бербатов, имаха още няколко възможности за гол, но два пропуска и един удар в гредата на тарана не позволиха на нашия отбор да удвои своята преднина.

Незнайно защо, но след тези пропуски Малта тотално надигра България до края на полувремето и само късметът и отличните изяви на вратаря Николай Михайлов не позволиха на скромния отбор на домакините да изравни. В тази част от мача Михайлов спаси на два пъти удари на футболисти от Малта останали очи в очи срещу него и отрази поне 3-4 опасни шута от средна и далечна дистанция.

Доста странно, но многобройните пропуски на Малта не стреснаха националите и след почивката, които бяха наказани с изравнителен гол още в 46-та минута. Той бе дело на Мифсуд, който изскочи сам срещу резервния страж Димитър Иванков, успя да го преодолее и вкара на празна врата.

В 59-та минута Малта имаше уникален шанс да осъществи пълен обрат, когато Мифсуд стреля опасно с глава, но трикольорите извадиха късмет, тъй като ударът като по чудо излезе в аут.

Постепенно националният тим на България успя да си върне игровото предимство, което бе очевадно чак в последните 15 минути на двубоя. Именно тогава паднаха и три от попаденията на трикольорите, с което до голяма степен се замаза слабата им игра в голяма част от двубоя.

Головата фиеста стартира с попадение на Бербатов в 75-та минута, който вкара от два метра след пас на резервата Валери Домовчийски. Нападателят на Херта заслужава похвала, тъй като в тази ситуация не се полакоми и предпочете да подаде на своя капитан, вместо да стреля от удобна позиция.

Пет минути по-късно България вкара трети гол, а негов автор стана Благой Георгиев, който реализира от фаул.

Крайното 4:1 за България оформи Димитър Бербатов, с което капитанът на трикольорите покачи головата си сметка в досегашните си срещи срещу Малта на 6 попадения.

МАЛТА - БЪЛГАРИЯ 1:4 (0:1)