БРОНЗ за България! Смазахме Русия с 3:0!

Волейболистите на България спечелиха бронзовите медали на европейското първенство в Турция, след като в малкия финал възпитаниците на Силвано Пранди разгромиха силния тим на Русия с 3:0 (25:18, 26:24, 25:21). Това е първи медал за България от шампионат на Стария континент от 26 години насам.
Двубоят за бронзовите медали бе наблюдаван от президента на България Георги Първанов и от министъра на спорта Свилен Нейков.

Възпитаниците на Силвано Пранди започнаха добре мача и поведоха с 5:2 след ас на Виктор Йосифов. Първото техническо прекъсване в мача дойде при 8:5 в полза на България след мощна атака на Тодор Алексиев. Преднината на България се увеличи да 4 точки при 14:10 и 16:12 след двойна блокада. Две последователни атаки в аут на Максим Михайлов доведе резултата до 20:14 за националите ни. Капитанът Владо Николов изведе България до гейм-бол при 24:17. България спечели първия гейм с 25:18 след нова мощна атака на Владо Николов.

Втората част стартира ударно за България с единична блокада и ас на Андрей Жеков – 2:0. Мощни атаки на Владо Николов и Тодор Алексиев изведоха нашите до 6:3. Отлична двойна българска блокада направи преднината ни 4 точки – 8:4. При резултат 9:4 за България Даниеле Баньоли пусна в игра опитните Вадим Хамуцких и Семьон Полтавский. Полтавский намали резултата до 8:11. Страхотно вдигната топка от либерото Теодор Салпаров бе завършена с мощна атака от Владо Николов – 14:9. България излезе напред с 16:12 при второто техническо прекъсване след единична блокада на Андрей Жеков срещу Сергей Тетюхин, като малко преди това Жеков спаси невъзможна топка от полето на Русия. Атака на Владо Николов доведе резултата до 20:16, но Русия намали разликата само до 1 точка при 19:20. Сборная изравни при 22:22 след блокада срещу атака на Виктор Йосифов. Новият волейболист на Рома Волей се реваншира при следващата атака – 23:22. Максим Михайлов изравни при 23:23. Тодор Алексиев изведе националите до гейм-бол при 24:23, но руснаците изравниха – 24:24. Влезлият като резерва Денис Бирюков сгреши сервиса за Русия и България стигна до втори гейм-бол при 25:24. Капитанът на България Владо Николов затвори втория гейм с перфектен ас – 26:24.

Руснаците започнаха много силно в третата част и поведоха с 3:0 и 4:2, не и без съдийска помощ. Преднината на Сборная при първото техническо прекъсване нарасна на 4 точки – 8:4. При 9:4 за Русия Силвано Пранди замени Владо Николов с Цветан Соколов и Матей Казийски с Методи Ананиев. Юрий Бережко изведе Русия напред с 13:7. Ас на Виктор Йосифов намали преднината на руснаците до 12:15. Тодор Алексиев отигра успешно две поредни много труди топки и намали резултата до 15:16. Аут в атака на Матей Казийски отново върна преднината на Русия до 3 точки 19:16. Две поредни блокади на Виктор Йосифов изравниха резултата – 19:19. Силна игра в атака на Матей Казийски и отлична блокада дадоха аванс от цели 3 точки за България – 23:20. Атака на Цветан Соколов и тройна блокада донесоха успеха на България в третата част с 25:20 и мача с 3:0 гейма.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 3:0 (25:18, 26:24, 25:21)
БЪЛГАРИЯ:
Андрей Жеков 3, Владимир Николов 11, Матей Казийски 14, Тодор Алексиев 14, Христо Цветанов 2, Виктор Йосифов 10 - Теодор Салпаров - либеро (Красимир Гайдарски, Методи Ананиев, Цветан Соколов 5)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 2, Максим Михайлов 11, Александър Волков 8, Юрий Бережко 15, Сергей Тетюхин 3, Алексей Казаков 7 – Алексей Вербов-либеро (Денис Бирюков 3, Вадим Хумуцких, Семьон Полтавский 1)
Старши-треньор: Даниеле Баньоли (Италия).

ФОТОГАЛЕРИЯ от феноменалната победа на БЪЛГАРИЯ над РУСИЯ с 3:0 на малкия финал на Евроволей 09 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ на невероятните български фенове на Евроволей 09 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ на новите прически на близнаците Валентин и Георги Браотоеви може да видите ТУК!!!

СНИМКИ: EPA/TOLGA BOZOGLU / БГНЕС