Пропуснахме уникален шанс

България пропусна да победи Ейре, завършвайки 1:1 пред над 40 000 ентусиазирани запалянковци на стадион "Васил Левски" и намали шансовете си за класиране на Мондиал 2010 в ЮАР до минимум. "Трикольорите" продължават без загуба, но след това пето равенство и една единствена победа имаме едва 8 точки. Противниците ни имат вече 13 точки, но и мач повече, а освен това им предстои и по-лека програма до края на световните квалификации. Лидер в групата по този начин остана Италия с 14 точки. Попадението за България реализира Димитър Телкийски в 29-ата минута на мача, като по този начин отвърна на гола на Ричард Дън в 23-ата минута на срещата.

"Трикольорите" играха по-добре в две трети от мача, но не успяха да пробият отлично подредената на ирландци защита. Единствено в първите 15 минути гостите имаха игрово предимство, като пропуснаха няколко добри възможности за гол.  Двубоят започна с невероятна подкрепа от феновете, които препълниха Националния стадион. Страхотна хореография в българското знаме на три сектора, както и над 36 000 флага организирани от спонсорите, се вееха по трибуните.

Селекционерът Станимир Стоилов заложи на очаквания състав, като Миланов бе десен защитник, а Кишишев ляв.  Стоянов - Томашич бе тандемът пред Иванков, а възстановилият се Ангелов и Стилиян Петров бяха дефанзивни халфове. Телкийски бе предпочетен пред Благой Георгиев, а  Мартин Петров играеше в лявата зона. Капитанът Димитър Бербатов бе изтеглен в по-задни позиции, както играе в Мантчестър Юнайтед, и бе плеймейкър на тима, докато Валери Божинов бе на върха на атаката.

Трапатони заложи на 4-4-2, като Фолан в атака, Дъф и Хънт тормозеха в началото нашата защита. Притесненията пред нашата врата идваха от статичните положения и центриранията пред Иванков, където островитяните имаха предимство и ни затрудниха.

Гостите започнаха по-силно срещата и още в петата минута Стивън Хънт с глава бе близо до гол. Минута по-късно Фолан стреля отдалеч, но Иванков спаси. Натискът на "детелините" продължи, като Дън с глава свали една топка, а Роби Кийн изненадващо от пет метра не успя да нанесе удар в нашата врата. Фолан със слаб удар от въздуха пропусна още една възможност за играчите на Джовани Трапатони.

В 18-ата минута България създаде първото си положение и с малко повече късмет можеше да открие. Живко Миланов финтира противников бранител и центрира с левия крак, но връхлитащият на скорост Димитър Бербатов стреля с глава на сантиметри над горната греда. Точно в средата на полувремето гостите откриха. Отново както в първия мач между двата тима в Дъблин се разписа Ричард Дън с глава. Той бе точен след центриране на Хънт отляво, след като Станислав Ангелов бе извършил нарушение. Бранителят на Манчестър Сити се отскубна от Бербатов и от няколко метра разстреля Иванков.

Нашите обаче се върнаха много бързо в мача. Димитър Телкийски взриви трибуните с втория си гол за представителния тим на страната. Мечо се възползва от грешка на Килбан, който си вкара автогол в първата среща и след 40-метрово подаване на Игор Томашич сам срещу Гивън изравни.

Голът вдъхна по-голяма увереност в българската 11-торка, като последва натиск, но не се стигна до втори гол в мрежата на Ейре до края на полувремето. След добра атака Божинов стреля с десния крак, но последва рикошет в Дън и преди да стигне до вратата топката излезе в ъглов удар. Бранителят на Манчестър Сити направи много силен мач и още веднъж през първата част се оказа последна прегрдата пред гола. Ангелов центрира добре отдясно, но  Дън изпревари готвещия се да вкара от два метра Божинов.

Втората част започна без смени и отново с инициатива на българските футболисти. Мъри искаше от тима си да играе с множество подавания и да матира противниковата защита, но играчите в зелено се бяха прибрали доста и не оставаха пространства. Бербатов се нагърбваше и търсеше топката много, като беше почти безгрешен при отиграването си. Играч номер едно на България нямаше късмет в 56-ата минута, когато Стилиян Петров го намери със страхотно подаване зад гърба на гостуващата отбрана, но Бербо не успя да овладее топката и Гивън го пресрещна и спаси.

Стоилов замени Божинов с Димитър Макриев и Марто Петров с Благой Георгиев, след като играчите на Сити, които дълго време лекуваха травми, се измориха, а освен това и не успяха да покажат най-доброто от себе си. Именно пред Благо се отдаде шанс да вкара втори гол, но изстрелът му от пряк свободен удар от 18 метра срещна главата на бранител.  Българите се опитваха да пробият защитата на гостите, но липсваха пространства и идеи. Поради тази причина Илиян Стоянов пробва на три пъти удари от над 25 метра, като един път изстрела му мина близо до горната греда на гостите.

Голмайсторът Телкийски бе заменен десет минути преди края от Велизар Димитров, но и това не помогна.

Едва в даденото четириминутно продължение имаше две центрирания пред Гивън, а дори и Иванков отиде да скача при корнер, но въпреки това резултатът остана 1:1, както и в Дъблин през март.
Отборът се опита да играе добър футбол, но за съжаление не успя да  стигне до желания от всички успех и да зарадва великолепната публика и цяла една нация.

Хубавото е, че тимът продължава да е без загуба в квалификациите след първите шест срещи, но пропусна шанса да се доближи до Ейре само на две точки. Сега отново бъдещето на нашия тим не зависи само от нас. Следващият мача на "трикольорите" е през септември срещу Черна гора отново в София, след което гостуваме на Италия.

1:1 Телкийски 29

БЪЛГАРИЯ: Иванков, Миланов, Стоянов, Томашич, Кишишев, Телкийски (82-Димитров), С. Петров, Ангелов, М. Петров (61-Б. Георгиев), Бербатов, Божинов (59-Макриев)

ЕЙРЕ: Гивън, Дън, Килбан, О'Шей (82-Кели), Леджър, Андрюс , Дъф, С. Хънт (71-МакГийди), Уилън, Фолан, Кийн (74-Бест)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Миланов, Телкийски; Уилън                                        СЪДИЯ: Клаус Бо Ларсен                                                                        СТАДИОН: "Васил Левски", 42 000 зрители