Радостин Стойчев: Философията за играта е различна

Радостин Стойчев: Философията за играта е различна

Старши треньорът на италианския волейболен шампион Тренто Радостин Стойчев стана първият български специалист, спечелил титлата в Серия А1. Стойчев припомни на италианците старата българска поговорка "Бий, за да те уважават" и се нареди до най-титулуваните треньори на Апенините.
 
- Господин Стойчев, защо Италия изнася толкова треньори не само във волейбола, а и във футбола и баскетбола?

- Този въпрос ми го зададоха миналата седмица, журналистите от Sky Sport след победата 3:0 над Кунео. Говорихме само за волейболните специалисти. Аз смятам, че това е съвсем нормално, защото италианските треньори във волейбола в момента са най-добре подготвени, организирани, методични и дават най-добри резултати. Те могат да направят разлика в отборите, в които работят.

- На вас какво ви коства, за да стигнете до тук?

- Първо, не съм стигнал кой знае колко далече. Шампионската титла не е достатъчен критерий за успех. Трябва повече време, за да се види извървян ли е реално някакъв път. Триумфът в Серия А1 не ме е главозамаял, има още много да се работи. Стигнал съм до тук с повече работа от останалите. Като българин и човек, който в началото не беше посрещнат особено радушно, трябваше да обръщам внимание на всички дребни детайли, за които на другите треньори не им достига време или постоянство да ги направят. Може би това ми помогна.

- Вече приемат ли ви като част от треньорската общност в Италия?

- Определено сега нещата за мен са коренно различни, защото тук уважават победителите. Ръководители, президенти и журналисти правят много задълбочен анализ на работата, не само на резултата. Отделят необходимото внимание на израстването на отбора като колектив и наистина го правят добре. Светът на волейбола е доста затворен, хората се познават и информацията не е никакъв проблем.

- С какво се различават методите на работа в Серия А1 от другите първенства?

- Италианските имат много широк щаб от специалисти във всички области и този организъм функционира много добре. Всеки си отговаря за неговия сектор, следи го внимателно и после обединените усилия на тези хора дават резултат. В другите първенства, като Франция, Русия, Испания, Португалия и Австрия, обикновено има един или двама треньори и те вършат цялата работа. Докато тук има много по-широк кръг от специалисти, които успяват да изпипат нещата до педантизъм.Това според мен прави разликата.

- Разликата донякъде се усеща и при състезателите. От резерва в Тренто Смилен Мляков се превърна в лидер на полския Ченстохова и сега ще играете срещу него в 1/4-финалите на Шампионската лига.

- В Италия състезателите изграждат друг начин на мислене. Не се развиват само техните физически и технически качества, но се потапят в друга философия за играта. Това обогатява много. Играчите, минали през Серия А1, не могат да станат безкрайно по-технични, силни или отскокливи, защото това са аспекти на волейболната подготовка, които не може да се променят чак толкова драстично. Но различната философия ги променя. И след това, като отидат в други първенства, печелят точно от това и се открояват от останалите.

Иван Донков

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти