Ченстохова и Мляков аут от Купата на Полша

Българският волейболист Смилен Мляков и неговият Домекс Титан АЗС (Ченстохова) отпаднаха от турнира за Купата на Полша. Вицешампионите и носители на купата за 2008 година паднаха от ЗАКСА (Кендженджин-Кожле) с 3:0 (25:21, 25:21, 25:16) в среща-реванш от 1/4-финалите и отпаднаха от надпреварата.

Първата част на срещата започна добре за Ченстохова и след атака и ас на Збигнев Бартман вицешампионите поведоха с 8:6 до първото техническо прекъсване. Домакините от Кожле веднага изравниха при 9:9, след което играта продължи точка за точка до 18:18, но след грешка в атака на Лукаш Висневски и блокада срещу Смилен Мляков Кожле поведе с 20:18. Треньорът на Ченстохова Радослав Панас поиска тайм-аут, но той не бе от полза и волейболистите на Кожле спечелиха гейма с 25:21 след отлична атака на чеха Якуб Новотни.

За разлика от първия гейм волейболистите на Кожле тръгнаха много добре и дръпнаха с 8:4. Домакините продължиха с отличната си игра като на моменти разликата достигаше шест точки - 13:7, въпреки това второто техническо прекъсване дойде при 16:12 в тяхна полза. Радослав Панас извади опитния разпределител Анджей Стелмах и Смилен Мляков и на тяхно място пусна Фабиан Джига и Бартош Янечек, но това се оказа безполезно и преднината на Кожле се запази до 19:14. Последваха силни минути на Збигнев Бартман и благодарение на него Ченстохова намали изоставането си на 20:22. За съжаление на Мляков и компания силите им стигнаха до тук и Ченстохова загуби гейма с 21:25.

Последната част на двубоя също започна много добре за отборът на Кожле и след няколко грешки на Ченстохова поведе с 7:3. Разликата се запази и дори се увеличи на 16:11 до второто техническо прекъсване. Радослав Панас върна в игра Мляков, но въпреки това домакините продължиха с добрата си игра, увеличиха преднината си и спечелиха гейма с убедителното 25:16, а с това и мача с 3:0.

След тази загуба и минималната победа с 3:2 гейма Смилен Мляков и съотборниците му не успяха да се класират за финалния турнир за Купата на Полша и да защитават отличието си от миналата година.

ЗАКСА (КЕНДЖЕНДЖИН-КОЖЛЕ) - ДОМЕКС ТИТАН АЗС (ЧЕНСТОХОВА) 3:0 (25:21, 25:21, 25:16)
КЕНДЖЕНДЖИН-КОЖЛЕ: Михал Масни, Славомир Шчигиел, Якуб Новотни, Терънс Мартин, Михал Ручиак - Марчин Мийержиевски-либеро (Роберт Шчербанюк, Дан Люис)
Старши-треньор: Кжиштоф Стелмах
ЧЕНСТОХОВА: Анджей Стелмах, Пьотър Новаковски, Войчех Градовски, Збигнев Бартман, Лукаш Висниевски, СМИЛЕН МЛЯКОВ - Павел Заторски-либеро (Фабиан Джига, Бартош Янечек, Кжиштоф Виербовски)
Старши-треньор: Радослав Панас.