Мляков с невероятна игра, 18 точки и MVP - Ченстохова изуми Пиаченца с 3:2 за ШЛ насред Италия

Вицешампионът на Полша по волейбол Домекс Титан АЗС (Ченстохова), където играе бившият национал Смилен Мляков, победи изключително драматично като гост миналогодишния финалист в Шампионската лига Копра Нордмеканика (Пиаченца) с българина с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:2 (25:23, 25:23, 23:25, 17:25, 16:14) в първи 1/8-финал от тазгодишното издание на лигата.

Треньорът на Пиаченца Анджело Лоренцети за съжаление не можеше да използва двама от основните си играчи - Христо Златанов и бразилецът Жоао Паоло Браво, които са контузени. Въпреки тези проблеми италианците започнаха добре срещата и успяха да поведат с 15:10, но след това допуснаха да загубят концентрацията си и Ченстохова изравни при 20:20. Равенството се запази до 23:23, след което с мощна атака на Смилен Мляков и блокада на опитния Анджей Стелмах поляците спечелиха първия гейм с 25:23. Видимо бе, че Пиаченца не играе най-добрия си мач, но това не попречи на вицешампионите на Италия да поведат и във втората част с пет точки - 18:13. Постепенно Мляков и компания стопиха изоставането си и изравниха при 19:19 след поредна атака на полския национал Збигнев Бартман. В крайна сметка Ченстохова спечели и втория гейм с минимална разлика - 25:23 след атака на Мляков.

Независимо от изоставането си с 0:2 гейма домакините заиграха по-добре и спечелиха третия гейм с 25:23 и дори поведоха в четвъртия благодарение на невероятния сервис на сръбския национал Новица Биелица. Волейболистите на Пиаченца продължиха да играят все по-добре и по-добре и увеличиха преднината си на 22:14 като основна заслуга за това имаше играта на чеха Михал Рак и блокадата на Биелица. Възпитаниците на Анджело Лоренцети спокойно спечелиха гейма с 25:17 след атака на кубинеца Леонел Маршал и вкараха мача в тай-брейк.

В петата решаваща част поляците бързо поведоха с 12:8, но след няколко отлични атаки на младия Микеле Грасано Пиаченца изравни при 14:14. Последва грешка в атака на германския национал на Пиаченца Кристиян Пампел, след което Ченстохова спечели тай-брейка с 16:14, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатен за победителите бе полският национал Збигнев Бартман с 21 точки, но въпреки това за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен Смилен Мляков, който направи много силен мач и добави 18 точки (1 блок) за победата. За домакините от Пиаченца германецът Кристиян Пампел реализира също 21 точки.

Срещата-реванш е следващата сряда (18 февруари) от 21:30 часа българско време в Ченстохова, а победителят най-вероятно ще срещне на 1/4-финала шампиона на Италия Тренто с звездата на българския национален отбор Матей Казийски.

КОПРА НОРДМЕКАНИКА (ПИАЧЕНЦА) - ДОМЕКС ТИТАН АЗС (ЧЕНСТОХОВА) 2:3 (23:25, 23:25, 25:23, 25:17, 14:16)
ПИАЧЕНЦА: Михал Рак 16, Кристиян Пампел 21, Марко Меони 2, Леонел Маршал 14, Микеле Грасано 17, Новица Биелица 9 - Джанлука Дуранте-либеро (Данте Бонинфанте, Кристиян Дунес, Вито Инсалата)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети
ЧЕНСТОХОВА: Пьотър Новаковски 16, Анджей Стелмах 2, Лукаш Висневич 5, Войчех Градовски 6, СМИЛЕН МЛЯКОВ 18, Збигнев Бартман 21 - Павел Заторски-либеро (Давид Гуния, Анджей Врона, Фабиан Джига 1, Бартош Янечек 5, Кжиштоф Вербовски)
Старши-треньор: Радослав Панас.