Григор Димитров с фантастична победа над Томаш Бердих, чака Рафа Надал

Голямата надежда на българския тенис Григор Димитров преодоля по великолепен начин първия кръг на турнира с награден фонд 1,445 милиона евро на твърда настилка в холандския град Ротердам. Българинът, който участва с "уайлд кард" в надпреварата, отстрани 23-ия в света Томаш Бердих от Чехия след успех с 4:6, 6:3, 6:4, постигнат след 2 часа и 8 минути игра. Само преди две седмици чехът бе на крачка от победа над Роджър Федерер на осминафиналите на Откритото първенство на Австралия, след като водеше с 2:0 сета срещу носителя на 13 титли от Големия шлем. За Григор това е първа победа в основна схема на турнир на ATP.

Шампионът от "Уимбълдън" и US Open при юношите спечели 45 точки за световната ранглиста, с които има вероятност да влезе в топ 400, и 14 500 евро от наградния фонд. Във втория кръг 17-годишният Григор, който в момента е 478-и в света, ще се изправи по всяка вероятност срещу номер 1 в света Рафаел Надал, който на старта играе с италианеца Симоне Болели. Испанецът започва участието си в Ротердам утре, което означава, че следващият мач на Григор ще е в четвъртък.

В началото на мача българинът трябваше да спасява няколко пъти възможности за пробив, но се справи и беше равностоен. Той обаче загуби подаването си в средата на първия сет и Бердих задържа аванса си до края на първата част, която спечели за 48 минути. Димитров стигна до два брейк пойнта в първия сет, но не успя да се възползва. Чехът загуби само една точка след първи сервис.

Българският талант бе блестящ във втория сет. Той затрудни съперника си при негов сервис още във втория гейм, когато се стигна до 40:40. След това спаси два брейк пойнта преди да поведе с 3:2. В следващия гейм Григор стигна до първата си и единствена възможност за пробив в сета и се възползва от нея. После спечели трети пореден гейм, а малко по-късно сервираше за сета. След петия си ас в мача Димитров стигна до два сетбола и затвори втората част при първия.

Бившият номер 9 в света Бердих започна силно третата част и стигна до шанс за пробив още във втория гейм. Григор обаче се справи и спечели гейма. Ситуацията се повтори в следващия сервис гейм на българина, който спаси брейк пойнт с ас, след което спечели нова директна точка от начален удар. Чехът не оставяше много шансове на Димитров, в геймовете, в които сервираше, тъй като и неговият начален удар беше на ниво. В седмия гейм обаче българинът поведе с 40:0 при сервис на съперника. Бердих спаси първия брейк пойнт, но при втория предаде гейма. Григор продължи да играе невероятно, взе си следващите два сервис гейма и записа най-голямата победа в досегашната си кариера. Той демонстрира страхотен начален удар, като завърши мача с 10 аса, с един повече от съперника си.

Това бе четвъртият турнир на АTP, в който Григор участва. През миналия сезон той загуби от руснака Игор Андреев с 1:6, 3:6 в първия кръг в Хертогенбош през юни, а през октомври отпадна в първия кръг на квалификациите на Мастърса в Мадрид от французина Флоран Сера след 3:6, 3:6, а след това записа една победа на квалификациите на турнира в Базел преди да отпадне от Юлиан Райщер от Германия. От началото на сезона 17-годишният талант игра на три турнира с награден фонд 10 000 долара във Флорида, САЩ, като в първия отпадна на старта, във втория постигна една победа, а в третия игра на полуфиналите.