Драма в "Универсиада"! Левски-Сиконко обърна ЦСКА с 3:2 и спечели Купата на България

Женският волейболен отбор на Левски-Сиконко спечели Купата на България след изключителна победа над вечния си съперник ЦСКА с 3:2 (17:25, 27:25, 25:15, 18:25, 22:20) в финала, игран тази вечер в столичната зала "Универсиада".

Волейболистките на Левски-Сиконко започнаха с добра игра срещата и поведоха набързо с 5:2. Шампионките от ЦСКА обаче реагираха много бързо и изравниха при 6:6. Двойната блокада на ”червените” даде преднина на ЦСКА от 2 точки – 8:6. Последваха 3 аса на Нора Богданова и двойна ”червена” блокада срещу Кремена Каменова и ЦСКА поведе с 12:6. Силната игра на Маргарита Амиджинова, Добряна Рабаджиева и Мария Каракашева даде преднина от 16:9 на шампионките. Младата разпределителка на ЦСКА Гергана Маринова пък убедително надиграваше капитанката на националния отбор Любка Дебърлиева. Без проблем ”червените” затвориха първата част с убедителното 25:17.

Както в началото на първия гейм, така и във втория волейболистките на Левски-Сиконко започнаха много добре и бързо поведоха с 4:2, но след блокада на Христина Русева и грешка от страна на "сините" шампионките изравниха при 6:6. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за ЦСКА след атака на Добряна Рабаджиева. Последва грешка на Любка Дебърлиева и 9:7 за "червените". Момичетата на Страхил Балов заиграха по-добре, изравниха при 11:11 и дори поведоха с 13:11 след атаки на Кремена Каменова и Полина Стойнева. Волейболистките на Левски-Сиконко продължиха с добрата си игра и увеличиха предината си на 16:12. След техническото прекъсване шампионките намалиха изоставането си на 14:16 след атаки на Мария Каракашева и Рабаджиева. Възпитаничките на треньора Атанас Петров продължиха да стопяват изоставането си и успяха да изравнят при 19:19 и дори да поведат с 20:19 след атака на Габриела Цветанова и две блокади на Христина Русева. Треньорът на Левски-Сиконко Страхил Балов взе тайм-аут, но въпреки това ЦСКА увеличи преднината си на 21:19 след атака на Каракашева. Въпреки това Левски-Сиконко съумя да изравни при 22:22. В крайна сметка "сините" волейболистки спечелиха драматично гейма с 27:25 след ас на Кремена Каменова.

Благодарение на по-добрата си блокада волейболистките на ЦСКА бързо дръпнаха в началото на третия гейм в резултата с 6:2, а първото техническо прекъсване дойде при 8:3 след атака през центъра на Христина Русева. Левски-Сиконко намали разликата на 7:10 след две поредни атаки на Таня Събкова, но ЦСКА веднага я възстанови и дори я увеличи на 15:7 след поредна блокада на Христина Русева и две атаки на Добряна Рабаджиева. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 за шампионките след пусната топка на разпределителката Гергана Маринова. "Червените" заиграха по-спокойно и без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:15 и поведе с 2:1.

Волейболистките на ЦСКА стартираха отлично в четвъртата част и бързо поведоха с 3:0 след две мощни атаки на Добряна Рабаджиева и блокада на Христина Русева. Въпреки опитите на "сините' да изравнят резултата шампионките запазиха предимството си и дори го увеличиха на 8:4 след две блокади на Нора Богданова. Заради грешно нареждане в състава на ЦСКА отначало на гейма до прекъсването осемте точки на шампионите бяха анулирани и резултатът стана 5:0 и сервис за Левски-Сиконко. След това "новото" първо техническо прекъсване дойде при 8:2 в полза на "сините". На два пъти "червените" намаляха изоставането си при 4:8 и 6:10 като тази разлика се запази до 14:10 за Левски-Сиконко. След атака на Мария Каракашева и ас на Габриела Цветанова ЦСКА намали още изоставането си на 12:14, но след атаки на Стойнова и Събкова "сините" си възстановиха предимството при 16:12. Постепенно шампионките заиграха по-добре и за пореден път намалиха изоставането си на две точки - 18:20 след атака на Рабаджиева и блокада на Христина Русева и прекъсване за Страхил Балов. След това последваха няколко грешки от страна на ЦСКА и 25:18 и 2:2 след гейм Левски-Сиконко след атака на Кремена Каменова.

Тай-брейкът тръгна много добре за шампионките от ЦСКА и след блокада на Русева и атака на Цветанова поведоха с 4:2, но волейболистките на Левски-Сиконко веднага изравниха при 4:4. Равенството се запази до 6:6, след което последваха две атаки Кремена Каменова и 8:6 за "сините". При 10:7 за момичетата на Страхил Балов срещата бе прекъсната за близо пет минути, след като бе хвърлена бутилка на игрището, която намокри полето. При 11:7 треньорът на ЦСКА Атанас Петров извади отбора си след спорно решение на съдиите, но след промяна на решението шампионките се върнаха на полето и намалиха изоставането си на 10:11 след атака на капитанката Мария Каракашшева и две блокади. "Червените" все пак успяха да изравнят при 12:12 след технично отиграваме на Добряна Рабаджиева и блокада на Христина Русева. Двата отбора се захапаха и равенството се запази до 20:20. Последваха две атака на Таня Събкова и 22:20 и 3:2 за Левски-Сиконко.

ЦСКА – ЛЕВСКИ-СИКОНКО 2:3 (25:17, 25:27, 15:25, 25:18, 20:22)
ЦСКА: Гергана Маринова, Маргарита Амиджинова, Нора Богданова, Христина Русева, Добряна Рабаджиена, Мария Каракашева – Гергана Докузова-либеро (Габриела Цветанова)
Старши-треньор: Атанас Петров
ЛЕВСКИ-СИКОНКО: Любка Дебърлиева, Таня Събкова, Полина Стойнева, Виктория Григорова, Мария Големанова, Елиана Мерлина - Анелия Пашина-либеро (Кремена Каменова, Мартина Тренева, Нася Димитрова, Весела Бончева)
Старши-треньор: Страхил Балов.

ФОТОГАЛЕРИЯ на мача ЦСКА – Левски-Сиконко 2:3 може да видите ТУК!!!