Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Лукойл Академик с първа победа в Еврокупата

Шампионът Лукойл Академик взе първа победа в тазгодишното издание на Еврокупата, след като тази вечер в Рига победи местния Барънс с 88:84. Така след 4 мача "студентите" са с победа и 3 загуби в група B на надпреварата, колкото има и тима на Карлис Муизниекс. Миналия вторник в зала "Универсиада" българите допуснаха загуба със 75:88. Първи в потока е УНИКС (Казан), който днес победи Динамо (Москва) с 87:77.

Чавдар Костов и Тони Ейкинс бяха най-резултатни за Лукойл Академик с по 14 точки, Димитър Ангелов добави 13, а Христо Николов се отличи с 12 за успеха.

Армандс Скеле наниза 26 точки, а Деметриъс Алекзандър завърши с 18 и 14 борби при поражението на домакините от Барънс.

Старши-треньорът Любомир Минчев започна двубоя със състав Тодор Стойков, Тенчо Банев, Тони Ейкинс, Веселин Веселинов и Ристе Стефанов. Българският тим започна добре срещата, повеждайки с 6:2, но впоследствие домакините обърнаха до 12:8. По-късно разликата набъбна до 8 точки за 19:11, 3 минути преди края. Барънс бяха по-концентрирани и в оставащото време до края на първата четвърт увеличиха аванса до 9 точки за 26:17. Дебют за Лукойл Академик през втората половина на първата четвърт направи новото американско попълнение Лимайър Голдуайър.

Пред 3000 зрители в "Арена Рига" втората четвърт започна със силна серия на българския шампион от 7-2 и така 8 минути преди края на полувремето Лукойл намали разликата само на 4 точки за 24:28. Впоследствие две бързи тройки на Христо Николов и Чавдар Костов обърнаха развоя на събитията за 30:28 в полза на българите. Впоследствие отново тройка на Гларуса даде предимство от 5 точки за българския тим – 33:28, 5 минути преди края на полувремето. Тройка на Кравченко обаче намали аванса на българския състав за 31:33. Малко по-късно нова тройка на Чавдар Костов направи резултата 36:32, 3 минути преди края на частта. Гиедриус намали за 34:38, но отново Чавдар бе точен на пробив за 38:34. Впоследствие капитанът Тодор Стойков наниза тройка за 41:36, 2 минути преди края. До финалната сирена отборът на Любомир Минчев задържа преднината за крайното 47:43 на почивката.

Четири минути след началото на третата четвърт Барънс изравниха за 49:49 след кош на звездата на тима Арманд Скеле. Чавдар Костов вкара тройка, която бе върната от Гиедриус, но след кош на Веско Веселинов Лукойл отново поведе, този път за 54:52, 6 минути преди края на третата част. Чарлз Роудс вкара 4 безответни точки за 56:54, но Ристе Стефанов бе точен от тройката за 57:56 в полза на българския състав. Впоследствие Веско Веселинов бе точен на пробив за 59:56 в 27-ата минута. Лимайър Голдмайър записа първите си точки на своята сметка с екипа на "студентите" за 61:56, а тройка на Христо Николов направи аванса на българския състав 8 точки за 64:56. Кори Смит намали, но Тодор Стойков отново отбеляза и бе фаулиран, след което изпълни успешно наказателния удар за 67:58. Кори Смит вйкара само един от двата наказателни за нарушение срещу него и така след 30 минути игра българският шампион водеше с 67:59.

В решителната четвърта част Арманд Скеле намали преднината на българския тим с три безответни коша 7 минути преди края за 65:67. По-късно Ристе Стефанов бе точен за 69:65, 6 минути преди края. Отново Армандс Скеле вкара със забивка за 69:67, но в следващите 120 секунди принадлежаха изцяло на българите, които след силни изяви на Ристе Стефанов, Димитър Ангелов и Тони Ейкинс направиха резултата 78:71 за Лукойл Академик, 4 минути преди края на срещата. Домакините обаче спретнаха серия от 5-0, което принуди старши-треньора на българския първенец Любомир Минчев да вземе светкавичен таймаут. В следващата атака за Барънс обаче Чарлз Роудс изравни за 78:78, 2 минути преди края на срещата. Митко Ангелов направи 80:78, по-малко от 2 минути преди финалната сирена. Впоследствие Тони Ейкинс бе фаулиран, като бе точен на два пъти от линията на наказателния удар за 82:78. До края българския тим допусна изравняване за 82:82 отново след добри прояви на Роудс. В крайна сметка важни кошове на Димитър Ангелов и Тони Ейкинс в края донесоха първи успех на българския шампион в тазгодишното издание на втория по сила европейски клубен турнир.

снимка: Иван ДИМАНОВ/Sportal.bg