Георги Марков: Левски никога няма да пропадне като ЦСКА

Георги Марков: Левски никога няма да пропадне като ЦСКА

Доста години Левски се възприемаше за отбор, който бе образец за правилна финансова политика. И на "Герена" обаче предстои затягане на коланите, както предупреди собственикът на сините Тодор Батков след общото събрание на акционерите. "7 дни спорт" потърси председателя на управителния съвет Георги Марков да коментира последните събития.

- Господин Марков, може ли да има финансова криза в Левски?
- Аз съм председател на управителния съвет, на оперативния орган. Моята работа е да изпълнявам решенията на надзорния съвет и на собственика Тодор Батков. Естествено и аз имам мнение. Левски не е във финансова криза. Защото, ако ние сме във финансова криза, Бог да прости другите отбори в България. Собственикът на Левски е най-големият инвеститор в областта на футбола у нас през годините на демокрацията. Само през последните години се направи уникален терен, невероятен хотел за младите футболисти. С вани, каквито нямат повечето от четиризвездните хотели в София. Имаме и изкуствен терен. Купихме автобус, с който може да се гордеят отбори от ранга на Байерн. Съблекалнята ни е перфектна. Когато оглеждам стадионите на други отбори в България, се учудвам как може да са взели лиценз. Говоря за тези в София! Крайно време е изискванията на УЕФА за евротурнирите да важат и за първенството. Все пак вече сме в Евросъюза. Нашият отбор е единствен, който направи рекламни табла според изискванията на УЕФА. Господин Батков говори на общото събрание, че има световна финансова криза, която може да обгърне и България. Виждате какво става във Формула 1 с Хонда. Въпросът не бе дали ще има финансова криза в Левски, а че ще трябва да се съобразяваме с тези дадености. А това, което направихме на стадион "Георги Аспарухов", никой друг клуб не го е правил.

- Възможно ли е това, което се случва в ЦСКА, да стане и в Левски?
- Разбира се, че не е възможно да пропаднем по такъв начин. Първо - и двамата членове на надзорния съвет Друмев и Ангелов са юристи. Аз като председател на управителния съвет съм дългогодишен член на Законодателната комисия на българския парламент. Бил съм конституционен съдия, запознат съм със законите. През последните девет години Левски е бил проверяван от всички възможни контролни институции. Били сме в непрекъсната ревизия от най-различни органи и винаги сме отговаряли на критериите. Публичността при нас е очевидна, това си личи по инвестициите, които са правени и вероятно ще продължим да правим. Господин Батков не се отказа от стадион "Раковски", това го каза и пред президента Първанов. Ето сега ние уж ще се кандидатираме за европейското, но законът у нас не е такъв, какъвто искаме. Срокът за ползване на базите е 20 години. По-лошото е обаче, че срокът за удължаване е само един - от десет години. Левски скоро ще навърши един век, ЦСКА скоро мина половин век. Те не са създадени за 20 години или пък за 15. Ако сме в условия на тежка финансова криза, едва ли някой ще финансира в чужда собственост. Промените в закона са крачка напред. Тя се дължи на срещата на Боби Михайлов с премиера Станишев. Но трябва да се направи още една крачка.

- Реши се уставният капитал да бъде повишен от 750 хиляди на 15 милиона лева. Какво означава това?
- Левски е търговско дружество, притежава стадион "Георги Аспарухов". По този повод г-н Томов много пъти е питал г-н Батков защо с "Герена" е така, а с "Армията" - не. "Българска армия" е строен с пари на държавата. "Герена" е строен със средства, набирани с фонд от джоба на работниците и служителите в район "Васил Левски". Стадионът е бил усвоен като държавен, защото тогава не е имало частна собственост. Но ни е предоставен безсрочно и безвъзмездно за вечно ползване. С всичките тези активи, които са вложени през годините, е нормално да има голям капитал. Досегашният беше нереален. Това е едно привеждане на съответствието, каква е реалната цена на Левски.

- Как стои въпросът на практика?
- Акционерите ще могат в определени срокове да погасят своя дял. Това решение отговаря на инвестициите, които бяха направени в Левски. Идеята е "Георги Аспарухов" да стане хубав европейски стадион. Виждате, че лека-полека това става.

- Дълго ли обсъждахте решенията по време на общото събрание?
- Това бе финансово събрание. Естествено коментираха се и футболни въпроси. Чухме оценката на спортния директор Даниел Боримиров. Предстои ни 95-годишнина, но дори и да не беше така, Левски винаги гони високи цели. Обобщи се становището, че трябва да залагаме повече на юноши от школата. В последната година се промени съотношението между българи и чужденци в тима. За отбор като Левски това не е най-подходящата формула. В периодите, през които постигнахме големите успехи, основните футболисти в отбора бяха българи. Не отричам, че ако не бяха Бардон, Лусио Вагнер, Ричард, едва ли щяхме да стигнем до тези успехи. Но ако направим ретроспекция, през последните две години добре продадените футболисти в чужбина са от школата на Левски. Това са Валери Домовчийски, Ники Михайлов, Наско Курдов. Имаме много добра школа, работим за нея. Там трябва да бъдат насочени усилията ни. Да работим с талантите, да играят повече в първия отбор. А чужденци да се взимат само ако няма качествени футболисти в България. Между другото има криза на футболисти в българския футбол. Интересът към първенството се е повишило не защото отборите са станали по-силни, а защото грандовете са по-слаби.

- Каква оценка дадохте за представянето на Левски?
- Тя е във фактите. Завършваме сезона на първо място, което е позитивно. Имаме чудесни изходни позиции да атакуваме първото място. От всяко нещо трябва да се вадят поуки. В това число от мачовете с Жилина и с БАТЕ Борисов. С тези отбори Левски постигна добри резултати навън, но се провали в България. На събранието казах, че трябва да свалим розовите български очила и да приемем, че реалностите в Европа са различни от тези, които си ги представяме. Наричаме съперниците ни трактористи, скиори и т.н. Като гледам държавата ни, инфраструктурата, живота в България, боклука и всичко друго, което не ни е наред, как може да се подиграваме на тези хора? С какво сме по-различни от Беларус, която е тоталитарна държава, и от Черна гора, където средната заплата е по-голяма от тази в България? В Европа слаби отбори вече няма и това го доказа БАТЕ с участието си в Шампионската лига. Жилина пък победи като гост Астън Вила. След разпадането на Съветския съюз и Чехословакия новите държави се окопитиха и имат качествен футбол. Трябва да се съобразяваме с новите реалности. да не гледаме грандомански на отбори, които могат и да нямат историята на Левски, но не трябва да ги пренебрегваме.

- Световната криза ще повлияе ли на амбициите към стадион "Раковски"?
- В момента един-два собственика на отбори имат реалните възможности да построят нови стадиони. Така, както е направен законът, господин Батков едва ли би тръгнал да строи нов стадион. Макар че и това е възможно. Това би станало при усъвършенстване на закона. При тези условия това е хвърляне на пари в джоба на държавата. Като цяло кризата ще се отрази на всичко в България, така че ми е малко смешна кандидатурата ни за европейско първенство.

Христо Събчев, "7 дни спорт"

 

 

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти