Владо Николов носи първа победа на Кунео в Серия А1

Волейболният ни национал Владимир Николов донесе първа победа на своя Бре Банка Ланути (Кунео) в италианското първенство. Николов и съотборниците му спечелиха гостуването си на Тонно Калипо (Вибо Валенсия), където играе българинът с италиански паспорт Венцислав Симеонов с 3:0 (25:17, 25:21, 25:16) в мач от 1-я кръг на италианската Серия А1.

Първият гейм започна много добре за домакините от Вибо Валентия и те бързо поведоха с 3:0. В този момент на сервиса за Кунео застана Владимир Николов и благодарение на него гостите обърнаха резултата до 4:3 в своя полза, което принуди треньора на домакините Флавио Гулинели да вземе прекъсване. Волейболистите на Кунео продължиха да играят добре и първото техническо прекъсване дойде при 8:6 в тяхна полза. След това с помощта на отличната игра на Владо Николов Кунео увеличи разликата на 11:6, което принуди треньора Гулинели да вземе втория си таймаут. Николов и компания заиграха спокойно и запазиха предимството до второто техническо прекъсване – 16:11. До края на първия гейм възпитаниците на треньора Силвано Пранди доминираха на игрището независимо от опитите на Вибо Валенсия да изравни резултата. Кунео спечели първия гейм с 25:17.

За разлика от първата част на мача, втората стартира равностойно и резултата се движеше точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за Кунео. След прекъсването гостите заиграха по-добре и бързо поведоха с 12:8 и след това 16:11. Николов и компания запазиха преднината си до края на гейма и го спечелиха с 25:21 независимо, че на няколко пъти Вибо Валенсия бе близо до изравняване.

Домакините от Тонно Калипо бързо поведоха в началото на третия гейм с 2:0 благодарение на успешните атаки на българина с италиански паспорт Венцислав Симеонов, но Кунео веднага обърна резултата до 3:2 в своя полза. Момчетата на треньора Силвио Пранди продължиха да играят добре и до първото техническо прекъсване поведоха с 8:5. След таймаута волейболистите на Кунео увеличиха разликата на 11:6, което накара треньора на Вибо Валенсия Флавио Гулинели да поиска прекъсване. До края на срещата Владо Николов и съотборниците му играха по-спокойно и спечелиха гейма с убедителното 25:16.

Най-резултатен за победителите от Кунео бе българина Владимир Николов със 16 точки (2 аса), а капитанът на отбора белгиеца Вут Вийсманс добави 12 точки (2 аса) за победата. За Вибо Валенсия българинът с италиански паспорт Венцислав Симеонов завърши с 14 точки (1 блок).

В следващия кръг на италианската Серия А1 Бре Банка Ланути (Кунео) приема у дома считания за аутсайдер отбор на Фрамасил (Пинето), а Тонно Калипо (Вибо Валенсия) гостува на вицешампиона Копра Нордмецаника (Пиаченца), където играе друг българин с италиански паспорт – Христо Златанов. Двата мача са на 5 октомври (неделя) от 19,00 часа българско време.

ТОННО КАЛИПО (ВИБО ВАЛЕНСИЯ) – БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) 0:3 (17:25, 21:25, 16:25)
ВИБО ВАЛЕНСИЯ: Елвис Контрерас 7, Паоло Коци 5, Туомас Самелвуо, Рафаел Виейра Де Оливейра 2, ВЕНЦИСЛАВ СИМЕОНОВ 14, Константин Шумов 3 – Фоско Чикола – либеро (Мадс Хатман Дитлевсен 4, Роко Бароне 5, Антонио Фераро)
Старши-треньор: Флавио Гулинели
КУНЕО: Вут Вийсманс 12, Хавиер Гонзалес 7, Франческо Фортунато 8, Грегор Йерончич 9, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 16, Маниус Абади 6 – Даниеле Верняняги – либеро
Старши-треньор: Силвио Пранди.