Болт отново феноменален, бие на 100 метра с 9,83

Тройният олимпийски шампион Юсейн Болт (Ямайка) затвърди доминацията си в спринта, след като спечели с убедителна преднина старта на 100 метра от Златната лига в Цюрих. 22-годишният ямаец, който постави световни рекорди на 100, 200 и 4 по 100 метра в Пекин, завърши с 9,83 секунди - с 16 стотни по-добро време от американеца Уолтър Дикс. След като спечели среброто в Пекин, Ричард Томпсън от Тринидад и Тобаго се задоволи с бронза, завършвайки на 10 стотни зад Дикс.

"Бягах добре, но стартът ми беше лош. Бях концентриран върху победата, но се разболявам и не мислех за по-добро време", заяви Болт. Кубинският олимпийски шампион и световен рекордьор на 110 метра с препятствия Дайрон Роблес също повтори страхотното си бягане от Игрите. 21-годишният Роблес бягаше рамо до рамо с бронзовия медалист от Олимпиадата Дейвид Оливър (САЩ), но наклони главата си първи на крайната линия за победата от 12,97 секунди. Оливър завърши на 1 стотна зад кубинеца.

Кенийката Памела Джелимо и хърватката Бланка Влашич остават в борбата за джакпота от 1 милион долара, след като регистрираха пета поредна победа. Джелимо продължава фантастичния си сезон, финиширайки първа в бягането на 800 метра за жени не само с най-добър резултат за сезона, но и трето време в историята - 1:54,01 минути. До 25-годишния световен рекорд на Ярмила Кратохвилова (Чехия) - 1:53,28 минути, остават 73 стотни. Втора завърши световната шампионка на 1500 метра Мириам Джамал (Бахрейн) - 1:57,80, а трета - Джанет Джепкосгей (Кения) с 1:58,26. В своето последно състезание Мария Мутола (Мозамбик) остана четвърта с 1:58,71 минути.

"Остана само още едно състезание за джакпота, а и световният рекорд вече е по-близо. Не съм сигурна дали ще мога да го подобря още тази година", каза Джелимо. До края остава само надпреварата след седмица в Брюксел, където кенийката ще има за основен конкурент хърватката Бланка Влашич, която изненадващо остана със среброто в скока на височина в Пекин. В Цюрих обаче хърватката не допусна второ разочарование, като това, поднесено от олимпийската шампионка Тиа Ейбо от Белгия. Световната шампионка скочи 198 см едва при третия си опит, но след това направи единствения успешен опит на 201 см и зае първото място. Анна Чичерова (Русия) остана втора със 198 см, колкото записа и третата Шонте Хауърд (САЩ).

Американците Джереми Уоринър и Лоло Джоунс бяха сред останалите лекоатлети, които се състезаваха, за да заличат провала си в Пекин. Уоринър постави най-доброто си време за годината на 400 метра при мъжете - 43,82 секунди, като изпревари с 61 стотни сънародника си и златен олимпийски медалист Лашон Мерит. Джоунс, която завърши седма в Пекин на 100 метра с препятствия, записа победа с отличното време от 12,56 секунди. На Олимпиадата тя удари последното препятствие, след като водеше пред съперничките си. Норвежкият лекоатлет и олимпийски шампион на копие при мъжете Андреас Торкилдсен показа отново добра форма с постижение от 90,28 метра и първо място. Това беше и едва второто постижение от над 90 метра през тази година, след неговото 90,57 метра в Пекин.

Етиопецът Кенениса Бекеле, който спечели два златни медала от Игрите в Пекин, завърши деня с подобряване на златното си постижение от олимпийското бягане на 5000 метра. Той записа най-добро време за годината - 12:50,18 минути.