"Трикольорите" смазаха Финландия във Вантаа

Българският национален отбор по баскетбол постигна втора убедителна победа в квалификациите за Евробаскет 2009 в Полша, след като тази вечер победи като гост Финландия с 90:68. Двубоят бе общо втори за тима на Пини Гершон в кампанията за участие на най-големия форум на Стария континент през следващата година. Победата е втора поред за израелския специалист начело на България, а "трикольорите" вече оглавяват еднолично група А с 2 успеха и нито едно поражение. Втори остава тимът на Унгария, който тази вечер изненадващо се наложи като домакин над Италия с 68:64. Така преди срещата на 30 август срещу "Скуадра адзура", в столичната зала "Универсиада", отборът на България може да бъде считан за абсолютен фаворит срещу разколебания състав на Карло Рекалкати.

Капитанът на българския състав Тодор Стойков направи уникален мач, реализирайки 28 точки. Варненецът добави и 4 борби към своята статистика и определено бе с огромен принос за успеха. Най-прогресиращият български баскетболист зад граница за сезон 2007/2008 Деян Иванов се представи повече от отлично, завършвайки с "дабъл-дабъл" от 22 точки и 6 борби, Филип Виденов приключи срещата с 12 и 6 борби, а Ибрахим Джабер се отличи с 10 точки за победата.

Хано Мотола бе най-резултатен за Финландия с 21 точки и 5 борби, а Шоун Хъф завърши с 11 точки и 3 борби при поражението на Финландия.

Мачът започна добре за българския тим, като след 2 минути игра поведохме с 4:1 с кош на Митко Ангелов и забивка на центъра Тенчо Банев след добра асистенция на Ибрахим Джабер. Малко по-късно тройка на капитана Тодор Стойков направи резултата 7:1 в полза на "трикольорите". Тимът на Пини Гершон обаче натрупа в самото начало доста отборни нарушения и след 06:31 минути игра и фаул на Стефан Георгиев-Торо вече имаше 5 в своя актив. Кош на плеймейкъра Ибрахим Джабер, 06:16 преди края на първата четвърт увеличи аванса за нашите на 7 точки за 9:2. Тройка на Хъф обаче намали дефицита за домакините на 4 точки за 5:9. Много силна игра в следващите минути на капитана Тодор Стойков отново изведе България със 7 точки напред за 14:7. Този резултат се запази около 2 минути, след което един успешен наказателен удар и кош от средно разстояние на Стойков доведоха резултата до 17:9 в полза на "трикольорите", 01:58 минути преди края. Впоследствие Коти реализира за Финландия, а Деян Иванов отбеляза за българските национали и така след 10 минути игра България водеше с 19:10.

Българите продължиха със силната си игра и във втората четвърт, като 8 минути преди края след добри изяви на Димитър Ангелов и Деян Иванов резултатът беше 26:15 в полза на "трикольорите". Домакините нямаха решение на силната игра на тима на Пини Гершон и съответно селекционерът на фините Хенрик Детман взе прекъсване. То обаче не помогна особено, защото изригна Ибрахим Джабер. Американецът с български паспорт наниза 2 точки, а след това бе и фаулиран. Гардът бе точен от линията на наказателния удар и така България поведе с 29:15. Хано Мотола се отсрами за Финландия с кош от средно разстояние, но последва унищожителна тройка на Деян Иванов за 32:17, 06:27 преди края на полувремето. Финаландският тим върна трите точки с точна далечна стрелба на Муринен, но отновео тройка на българския състав, този път дело на Филип Виденов, наказа домакините за 35:20, 05:24 преди края на втората четвърт. Капитанът Тодор Стойков успя да задържи аванса с кош, 4 минути преди финалната сирена за първото полувреме за 37:22. "Трикольорите" продължиха с по-добрата си игра в следващите 60 секунди и финландците бяха принудени отново да вземат прекъсване, 3 минути преди края. Впоследствие Хано Мотола намали след два успешни наказателни удари за 24:37, 02:46 минути преди края. Българският тим сбърка в следващата атака и отново Мотола добави 2 точки към актива на Финландия за 26:37. Пини Гершон взе светкавичен таймаут. След него обаче Хъф наниза тройка за 29:37, 01:29 минути преди края на първата част от двубоя. Тодор Стойков отново бе точен за България от средно разстояние за 39:29, минута преди финалната сирена. Той бе точен на два пъти за 39:31, а тройка в последната секунда на Хъф оформи резултат от 39:34 в полза на България след 20 минути игра.

След като в края на първото полувреме изпуснаха инициативата при аванс от 15 точки за 37:22 и позволиха на домакините да направят серия от 12-2 за 39:34, "трикольорите" започнаха третата част на двубоя с кош на капитана Тодор Стойков за 41:34. Впоследствие Митко Ангелов бе точен и така България поведе с 9 точки за 43:34, 07:49 преди края на частта. Впоследствие 2 точки и един точен наказателен удар на Стефан Георгиев-Торо направи резултата 46:34. Финландците намалиха с кош на Аки Уландер, но Тенчо Банев реализира за 48:37, 05:36 минути преди края. Отново Уландер намали след забивка за 39:48. Филип Виденов бе фаулиран и изпълни точно и двата си наказателни удари за 50:39, а тройка на Деян Иванов донесе аванс от 14 точки за България за 53:39, 04:22 минути преди края. Домакините обаче веднага върнаха 3 точки след кош на Петри Виртанен. Отново Деян Иванов бе точен за българския тим от средно разстояние за 55:42. В следващата атака Финландия отново изпусна и пак варненецът вкара тройка за България, правейки резултата 58:42 в полза на тима на Пини Гершон, 02:33 преди края на третата част. Коивисто върна 2 точки за домакините, но отново Близнака бе над всички и вкара за 60:44. Два наказателни удари на Мотола и тройка на коивисто намалиха дефицита на Финландия, но кош на Тодор Стойков, минута преди края направи резултата 62:49 за "трикольорите". В оставащото време финландците отново се мобилизираха и набързо вкараха 4 безтоветни точки. В крайна сметка точна стрелба на Филип Виденов 15 секунди преди края оформи резултат от 64:53 за България след 30 минути игра.

Последната четвърт от срещата започна с кош на Митко Ангелов за 66:53 в полза на България. Осем минути преди края Тодор Стойков отново наказа домакините с точната си стрелба и направи аванса на "трикольорите" 15 точки за 68:53. Впоследствие два успешни наказателни удари, изпълнени от деян Иванов и 2 точки на Ибрахим Джабер вече направиха резултата 72:53, 06:26 минути преди края на двубоя. Малко по-късно Стойков отново отбеляза тройка за 75:53. Мотола и Коти отново върнаха 5 безответни точки за Финландия, но в следващата си атака българите докараха нещата до 77:59 след кош отново на капитана на отбора Тодор Стойков. Три точки на Стойков, 03:27 минути преди края направи резултата 80:59 за "трикольорите". Мууринен наниза 2 точки за Финландия, но точна стрелба от зоната за три точки на Филип Виденов наказа домакините за 83:61. Впоследствие тройка на Деян Иванов за 86:61, 2 минути преди финалата сирена реши всичко в мача. Останалите 120 секунди двубоят само се доиграваше и така "трикольорите" триумфираха с крайното 90:68.