Дрийм Тийм излиза срещу Испания на финала на Олимпиадата

Дрийм Тийм на САЩ се класира за финала на баскетболния турнир на Олимпийските игри в Пекин, след като във втората полуфинална среща днес изхвърли шампиона от Атина 2004 Аржентина. Пред погледа на Комисаря на НБА Дейвид Стърн и футболните легенди Диего Марадона и Франц Бекенбауер момчетата на Майк Кшижевски победиха със 101:81.

Кармело Антъни бе най-резултатен за победителите с 21 точки, Леброн Джеймс добави 15, а Дуейн Уейд, Коби Брайънт и Крис Пол добавиха по 12 за успеха.

Луис Скола направи феноменален мач, регистрирайки "дабъл-дабъл" с 26 точки и 11 борби. Карлос Делфино наниза 17, а Паоло Кинтерос се отличи с 12 при поражението на Аржентина.

Двубоят започна с леко превъзходство на американците, като играта вървеше при слаба резултатност. Играчите на двата тима бяха доста припряни в своите действия на терена, но независимо от това САЩ набързо дръпна с 9:4, 5:14 минути преди края след самостоятелен пробив отдясно на Коби Брайънт. По-малко от две минути по-късно след два успешни наказателни удари на Крис Бош "янките" вече имаха аванс от 10 точки за 14:4. Постепенно тимът на Майк Кшижевски пое изцяло инициативата и след 10 минути игра водеше с унизителното 30:11 след много силни включвания на плеймейкъра на Ню Орлиънс Хорнетс Крис Пол и крилото на Торонто Раптърс Крис Бош.

Във втората четвърт обаче тимът на Аржентина игра като преобразен, независимо че в първата чертвърт лидера на тима Ману Джинобили напусна заради изкълчен глезен. Възпитаниците на Серхио Ернандес губеха 6 минути преди края на полувремето с 21:37, но благодарение на силната игра на резервите Паоло Кинтерос и Хуан Педро Гутиерес успяха да намалят разликата на 8 точки за 36:44, 01:42 минути преди края. За силното представяне на олимпийския шампион през втората четвърт допринесе и много добрата борба в подкошието на крилото на Хюстън Рокетс Луис Скола. Именно два поредни коша на бившата суперзвезда на ТАУ Керамика намали аванса на САЩ на 6 точки за 40:46, 42 секунди преди финалната сирена за първото полувреме. Фаул срещу Кармело Антъни, 0,9 секунди преди края, изпрати крилото на линията на наказателния удар. Антъни бе точен на 3 пъти и така първата половина на двубоя приключи при резултат 49:40 за американците.

В третата четвърт обаче нещата си дойдоха на мястото. Американците иззеха инициативата, а аржентинският тим стоеше в мача най-вече заради силната игра на Луис Скола. Отделно играчите на Серхио Ернандес изнервиха играта с доста ненужни и груби фаулове. Това обаче не спря устрема на Кармело Антъни и Дуайт Хауърд, каито бяха с най-голям принос 2:14 минути преди края на третата четвърт резултатът да е 74:55 за САЩ. Много добри включвания също така имаше Леброн Джеймс, а влезлият от скамейката Дуейн Уейд бе безупречен в защита, независимо че стрелбата му определено не спореше. В края на частта Карлос Делфино вкара две важни тройки за олимпийските шампиони и така след 30 минути игра САЩ водеше с 14 точки за 78:64.

Последната част започна по-добре за САЩ и 7 минути преди края тимът на Coach K водеше с 88:69. Това обаче не уплаши "гаучосите" и след силни изяви на Карлос Делфино и Луис Скола, 5:10 минути преди края американците имаха аванс вече от 13 точки за 88:75. Въпреки това Дрийм Тийм отново "пое юздите" в срещата и в крайна сметка 2 минути преди края всичко изглеждаше решено при резултат 98:81 в полза на "Леброн, Коби, Кармело и компания".

снимки: AP, Reuters