Летящият Болт счупи световния рекорд и на 200 метра

Феноменалният Юсейн Болт продължи с впечатляващото си представяне на олимпийските игри в Пекин, след като спечели втора титла с втори световен рекорд. Спринтьорът от Ямайка направо смаза конкурентите си и финишира първи за 19.30 секунди, с което подобри върховото постижение на планетата на Майкъл Джонсън от 19.32 секунди, поставено на 1 август 1996 година на Олимпиадата в Атланта.

Така след 24 години отново има лекоатлет с дубъл на 100 и 200 метра. За последно това направи Карл Луис в Лос Анджелис 1984. Болт обаче е първият, който печели олимпийските титли на 100 и 200 метра със световни рекорди. Болт си поднесе страхотен подарък за утрешния си рожден ден, когато ще навърши само 22 години. Целият стадион поздрави големия шампион с Happy birthday, тъй като в Китай вече е 21-ви август.

Сребърното отличие остана за бронзовия медалист на 100 метра Чуранди Мартина от Холандски Антили, който подобри националния рекорд на страната си, като пробяга дистанцията за 19.82 секунди. Няколко часа след финала обаче Международната федерация по лека атлетика  (IAAF)  дисквалифицира Мартина и така втори се класира олимпийският шампион  от преди четири години Шон Крофърд, който завърши четвърти, но  първо му бе присъден бронзовия медал заради дисквалификация на сънародника му Уолъс Спиърмън, а след дисквалификацията на Мартина стигна и  до сребърното отличие. След голямото разместване в крайна сметка бронзът отиде при Уолтър Дикс, който финишира пети във финала.

Личният треньор на Юсейн Болт - Глен Милс разкри, че много е искал неговият възпитаник да направи дубъл, но не на 100 и 200 метра, а на 200 и 400 метра. На Болт обаче му се виждали твърде тежки тренировките на една обиколка на стадиона. Поради тази причина той настоявал да се пробва на 100 метра. Миналата година двойката треньор и състезател постигнали споразумение. Ако Болт счупи рекорда на Ямайка на 200 метра, принадлежащ на олимпийския първенец от 1976-а година Дон Куори, то ще му позволи да опита и на 100 метра.

Болт успява да подобри националния рекорд на 200 метра, а впечатляващите 10,03 секунди в първия си старт на 100 метра са прелюдия към грандиозните резултати, които той ще постигне само година по-късно.