България се справи със САЩ - 3:2

Българският национален отбор по волейбол записа нова драматична победа в тазгодишното издание на Световната лига. България надигра много трудно САЩ с 3:2 (25:22, 24:26, 25:16, 23:25, 15:10) в първи мач от VI кръг на Група "C" на надпреварата, проведен в препълнената зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

В герой на мача за българските "лъвове" се превърна Тодор Алексиев, който със своите 28 точки (2 блокади) бе най-резултатния играч в мача. По този начин той доказа на всички, че заслужава да бъде в националния отбор и да играе на Олимпиадата в Пекин. Суперзвездата Матей Казийски завърши с 14 точки, а Боян Йорданов добави 15. За отбора на САЩ най-полезен се оказа Шон Рууни, който приключи двубоя с 19 точки. Вторият двубой между двата отбора е утре от 17:30 часа отново в зала "Конгресна" на ДКС във Варна. Утрешният мач е определен от Международната федерация по волейбол (FIVB) за "Мач на седмицата" в Световната лига. Двата мача със САЩ имат и психологическо  значение, тъй като България и САЩ са в една предварителна група на Игрите в Пекин, които започват след три седмици.

Новозеландският треньор на САЩ Хю МакКъчън започна мача без четири от своите звезди – ветеранът Лой Бол, Клейтън Стенли, Уилям Приди и центъра Райън Милър, които останаха в САЩ, за да се подготвят по-добре за финалите на Световната лига в Рио де Жанейро следващата седмица. От българския състав липсваше само Владимир Николов, който получи леко разстежение по време на мачовете с Финландия. За сметка на това в отбора бяха Данаил Милушев и Иван Станев, които не попаднаха в състава на България за Олимпиадата в Пекин.

Първият гейм започна много добре за американците и те поведоха с 8:4 до първото техническо прекъсване след два аса на Скот Тузински и блокада на Гейбриъл Гарднър. САЩ поддържаше разликата до 11:8, след което българите успяха да изравнят при 11:11 след мощен блок-аут на Тодор Алексиев и единична блокада на Евгени Иванов, което принуди новозеландския треньор на "янките" Хю МакКъчън да вземе таймаут. След прекъсването играта тръгна да се води "точка за точка" до второто техническо прекъсване – 16:15 за САЩ. Играта продължи да бъде равностойна, но след ас на Матей Казийски и мощна атака на Тодор Алексиев България поведе с 21:19, което принуди Хю МакКъчън да вземе второто си прекъсване. Това не повлияя на резултата и "трикольорите" спечелиха първия гейм с 25:22.

Втората част на мача стартира отлично за българите и те поведоха с 4:0, което принуди Хю МакКъчън да вземе прекъсване.Американците успяха да изравнят и дори да поведат с 8:7 до първото техническо прекъсване, благодарение на по-добрата си игра в защита. Българите успяха да изравнят при 9:9 след мощна атака на Красимир Гайдарски през центъра и блок на Матей Казийски, след което резултата отново тръгна "точка за точка". При 12:12 янките поведоха с две точки - 14:12 и я запазиха до второто техническо прекъсване – 16:14 за САЩ. Българите успяха да изравнят бързо отново при 17:17 след блок-аут на Казийски и мощна атака на Евгени Иванов и дори да поведат с 20:18 след атака на Тодор Алексиев и контраатака на Евгени Иванов, след което Хю МакКъчън взе прекъсване. Американските волейболисти успяха да изравнят при 23:23, след грешка от сервис на Боян Йорданов и блок на Гейбриъл Гарднър. След това САЩ поведе с 24:23 и имаше геймбол, но след блок-аут на Андрей Жеков България изравни за пореден път при 24:24. След грешка на българите и блокада срещу атаката на Матей Казийски "янките" спечелиха втория гейм с 26:24 за 1:1.

Третият гейм започна равностойно, но все пак България поведе до първото техническо прекъсване с 8:7 след атака на Боян Йорданов. Контраатака на Матей Казийски и ас на Жеков веднага след прекъсването направи резултата 10:7 за България, което принуди Хю МакКъчън да вземе първото си прекъсване. Отличният сервис на Андрей Жеков принуди американците да грешат в защита и резултатът стана 13:7 за "трикольорите". Българските волейболисти запазиха преднината си до второто техническо прекъсване – 16:10. България заигра по-спокойно и дори увеличи разликата до края на гейма – 25:16 и 2:1 гейма за българските "лъвове".

Четвъртата част на двубоя стартира много добре за българите и те поведоха с 3:1, но бързо бяха изравнени от американските при 3:3 след две отлични отигравания на Дейвид Лий. Играта тръгна "точка за точка", но след две грешки на българите САЩ поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. Мощна атака на Шон Рууни и американска блокада принудиха Мартин Стоев да вземе прекъсване при 10:6 за САЩ. Американците продължиха да играят все така добре и дори увеличиха разликата до второто техническо прекъсване за 16:9. Веднага след него момчетата върнаха 3 точки след атака на Тодор Алексиев и две блокади на капитана Пламен Константинов, което накара Хю МакКъчън да вземе прекъсване при 16:12 за САЩ. Българите стопиха изоставането си на 2 точки – 15:17, но САЩ веднага си върнаха предимството си от 4 точки – 19:15. Българските волейболисти отново стопиха изоставането си след две грешки в атака на Брук Билингс. България успя да изравни при 22:22 след две мощни атаки на Данаил Милушев и блок на Красимир Гайдарски. Грешка в атака на Скот Тузински даде предимство за България – 23:22, но грешно съдийско отсъждане позволи на американците да изравнят при 23:23. Грешка на българите последвана от атака на САЩ позволиха на гостите да спечелят гейма с 25:23 и 2:2.

Тайбрейкът започна много добре за "янките" и те поведоха с 4:1, което накара Мартин Стоев да вземе таймаут. След прекъсването на сервиса застана Андрей Жеков, който затрудни максимално посрещането на американците. Също така благодарение на отличната игра на Тодор Алексиев България обърна резултата до 6:4 в своя полза, което накара новозеландеца Хю МакКъчън да вземе прекъсване. След това българите продължиха да играят все така добре като над всички бяха Алексиев и Дани Милушев. България спечели тайбрейка с 15:10 и в крайна сметка и срещата с 3:2 гейма.