Силни съпернички за Даниела Йорданова на “Купа Европа”

Даниела Йорданова ще има много сериозни съпернички в нетрадиционното за нея бягане на 800 метра на “Купа Европа”. Атлет №1 на България за миналата година ще трябва да подобри сериозно личното си постижение на 2 обиколки от 2:03.02 мин, за да успее да спечели първото място в тази дисциплина в Истанбул. В неделя Йорданова спечели републиканската титла на България с резултат 2:05.57 мин, но трябва да се отбележи, че предишния ден тя бяга в коронната си дисциплина 1500 м, където също заслужи първото място, а час след триумфа си на 800 м спечели златния медал и на 5000 метра.

Румънката Лиляна Попеску е най-голямата съперничка на българката. През този сезон тя записа личен рекорд в дисциплината, като слезе под гросмайсторската граница от 2 минути – 1:59.34 мин. Туркинята Йелиз Туркиз също записа личен рекорд в кариерата си тази година – 2:00.91 мин. Прогрес през 2008-а година постигна и гъркинята Елени Филандра, която постигна 2:01.59 мин. Ваня Перишич от Хърватия също е сред по-силните съпернички на Йорданова. През този сезон хърватката има най-добър резултат 2:04.59 мин, но може да се похвали с личен рекорд от 2:00.42 мин.

В коронната си дисциплина 1500 метра Даниела Йорданова е сред основните фаворитки за първото място, но румънката, сръбкинята и унгарката имат сили да й се опънат.

В бягането на 3000 метра, където България ще бъде представена от държавната шампионка на 3000 метра стипълчейз Ваня Нетова, за Турция ще стартира и бившата световна рекордьорка на 5000 метра Елван Абейлегесе, която е от етиопски произход.

Снимки: ГЕОРГИ КАЗАКОВ, Sportal.bg

ФОТОГАЛЕРИЯ от държавния шампионат по лека атлетика, на който Даниела Йорданова спечели шампионските титли на 800, 1500 и 5000 метра може да видите ТУК!!!