Числата на Рафаел Надал на клей

Рафаел Надал за пореден път демонстрира, че е господар, когато става въпрос за турнири на клей. Вчера той спечели за четвърти път "Ролан Гарос" и го направи по възможно най-убедителния начин. На финала испанецът разби номер 1 в света Роджър Федерер с 6:1, 6:3, 6:0. Ето някои постиженията на Рафа в цифри:

28-0  -  Статистиката на Надал на "Ролан Гарос". Той се отказа от участие преди пет години заради контузия - в първия сезон, когато имаше достатъчно висок ранкинг, за да играе в Париж. Следващата година обече дебютира със спечелване на трофея и от тогава няма загуба.

4 - Поредните титли на Рафа на Откритото първенство на Франция. Само Бьорн Борг е стигал до това постижение.

41-0  -  Надал няма загуба в 41-те мача на клей, които са се играли в 3 от 5 сета.

41 - Броят на геймовете, които испанецът загуби в седемте си мача по пътя към титлата тази година. Това означава, че той дава на съперниците си по-малко от шест гейма на мач. Федерер спечели само четири на финала, а най-много му взе Новак Джокович на полуфиналите, когато сърбинът спечели цели 12 гейма.

6 - Броят на сетовете, които Надал е загубил през четирите си години на успехи във Франция. Този сезон той не загуби нито един сет, а никога не е губил повече от сет в един мач на "Ролан Гарос".

22-1  -  Статистиката му във финали на клей - 22 победи и 1 загуба. Единствената загуба е от Роджър Федерер на финала в Хамбург миналата година.

22-1  -  Статистиката на Надал на клей през този сезон. Единствената му загуба е от Хуан Карлос Фереро в Рим в мач, в който той изпитваше болки от мазоли в краката.

115-2  -  Мачовете на Рафа на клей от април 2005 г., когато губи във Валенсия от руснака Игор Андреев - 115 победи и 2 загуби.

155-14  - Статистиката от всички двубои на Надал на клей. Активът му в цялата кариера на всички настилки е 297 победи и 73 загуби.

2 - Два пъти Надал е казвал, че е бил наистина нервен по време на мач на "Ролан Гарос". При победата с 6:4, 3:6, 6:0, 6:3 срещу Сабастиан Грожан в четвъртия кръг преди три години и при успеха с 5:7, 6:4, 6:4, 6:4 над Пол-Анри Матийо в третия кръг преди две години. "Малко срещу Матийо в първия сет, 2006 г. И срещу Грожан с проблемите с публиката, 2005 г. Мисля, че не е имало други случаи", казва той.