Непобедимият Надал с четвърта титла на "Ролан Гарос"

Рафаел Надал спечели титлата на Откритото първенство на Франция по тенис, след като по безмилостен начин победи световния номер 1 Роджър Федерер с 6:1, 6:3, 6:0 за 1 час и 48 минути игра. По този начин испанецът изравни рекорда на легендарния Бьорн Борг от четири поредни трофея на "Ролан Гарос", като освен това записа и трети последователен успех на финала срещу швейцареца.

Очакваният с голям интерес сблъсък бе лишен от всякаква интрига и премина под абсолютната доминация на безспорния крал на клея. 22-годишният Надал контролираше ситуацията на централния корт "Филип Шатрие" от самото начало до края на мача.

Първият пробив стана факт още в началния гейм и това видимо стресна поставения под номер 1 в основната схема Федерер. Бекхендът на Рафа работеше безотказно и това му помогна да достигне до втория пробив в частта за 4:1, като той не позволи на съперника си да спечели дори и точка. След 32 минути игра номер 2 в световната ранглиста записа първия сет в сметката си.

Петкратният шампион от "Уимбълдън" се съвзе във втората част и след като допусна ранен пробив в началото, той мигновено го върна. В 7-ия гейм Федерер имаше възможност за пробив, но на два пъти прати топката в мрежата и така Надал се измъкна от трудното положение. Носителят на 12 титли от Големия шлем бе изправен пред тежка задача в следващия гейм, като успя да отрази три брейкпойнта, но при четвъртия не издържа и така Рафа проби сервиса му. След лесен сервис гейм, 2-ият в схемата поведе с убедителните 2:0 сета.

Третият сет бе истинска сензация, след като Федерер не успя да запише нито гейм. Това не се бе случвало през последните 9 години. Бързината на Надал, страхотният му бекхенд и безпогрешните отигравания на мрежата доведоха до бленувания 28-и спечелен мач във френската столица. Без загубен сет в надпреварата Рафаел Надал вдигна в ръцете си четвъртата поредна титла, която получи лично от Бьорн Борг.

Рафаел Надал остави в статистиката 46 уинъра и 7 непредизвикани грешки, докато при Федерер тези показатели бяха съответно 31 и 35. Швейцарецът изстреля 2 аса, а съперникът му нито един.