Волейболистките на крачка от Евро 2009

Волейболистките от националния отбор на България са само на крачка от класиране на Евро 2009, след като победиха Финландия с 3:1 (25:16, 25:19, 18:25, 25:18) във 2-ия кръг на втория квалификационен турнир в Габрово. Това бе 5-а поредна победа от 5 мача за България. Възпитаничките на Драган Нешич излизат утре от 17,30 часа срещу Хърватия и при успех или минимална загуба ще се класират за финалите на Евро 2009.

Срещата започна много добре за българските волейболистки, които играеха с лекота. Началният удар и атаката на Ева Янева и Елена Колева бе на ниво и момичетата на Драган Нешич поведоха с 22:15. Безпроблемно българките стигнаха до успех в първата част с 25:16.

Съвсем неочаквано гостенките от Финландия заиграха много силно във втората част. Сара Еско и съотборничките й започнаха да бият много силен начален удар, който разстрои посрещането на България. Финландия поведе набързо с 11:5. Селекционерът на България се опита да промени играта на отбора, като пусна в игра Нели Маринова. Благодарение на Илияна Петкова, която направи поредица от отлични начални удари, българските волейболистки съумяха да изравнят при 18:18. Устремът на Ева Янева и компания помогна България да спечели втория гейм с 25:19 и да поведе с 2:0 гейма.

Третият гейм започна по подобен начин, както втория. Финландките биеха много силен начален удар и напълно разстроиха посрещането на България и поведоха с 19:13. Драган Нешич започна третата част с Нели Маринова, но и усилията на опитната разпределителка не можаха да подобрят играта на нашия тим. Посрещането не бе на ниво и това принуди Драган Нешич да пусне в игра младите Мария Каракашева и Елица Василева. Гостенките от Финландия не изпуснаха инициативата до края и спечелиха 3-ата част с 25:18.

В четвъртия гейм Драган Нешич отново заложи на капитанката Любка Дебърлиева. Играта на България се стабилизира и момичетата на Драган Нешич поведоха с 16:12. Българските волейболистки стигнаха лесно до успех в 4-ия гейм с 25:18 и в мача с 3:1 гейма.

Така утрешният последен мач с Хърватия се оказва своеобразен финал за получаване на визи за Евро'2009  в Швеция, като на българките са необходими два гейма, за да се класират.

БЪЛГАРИЯ – ФИНЛАНДИЯ 3:1 (25:16, 25:19, 18:25, 25:18)