Бостън на победа от титлата на Изток

Късно снощи известният с невероятно прецизната си стрелба гард на Бостън Селтикс Рей Алън отново бе на обичайното си високо ниво, въпреки проблемите, които изпитваше през последните 12 мача от плейофите. Алън изнесе страхотен двубой в изключително важен за неговия отбор момент. Благодарение на неговите усилия и константното представяне на Кевин Гарнет "Келтите" спечелиха със 106:102, пред около 18 600 зрители в собствената си "TD Banknorth Garden", в Бостън, Масачузетс.

По този начин Селтикс поведе с 3-2 победи във финалната серия на Източната конференция от плейофите на НБА. Мач номер 6 ще се проведе в петък в Детройт. При евентуална победа за възпитаниците на Док Ривърс в един от следващите два мача Бостън ще се класира за финала в НБА за първи път от времето на Лари Бърд, Кевин Макхейл и Робър Периш през 1987 година.

Избраният за защитник номер 1 за сезона в НБА Кевин Гарнет, продължава да бъде и лидер по отбелязани точки в редиците на Селтикс. Късно снощи той наниза 33 точки и овладя 7 борби. Рей Алън отново бе вкара 29 точки, при стрелба 5/6 от тройката, а Кендрик Пъркинс добави впечатляващ "дабъл-дабъл" от 18 точки и 16 борби. Въпреки проблемите с коляното, които изпитва, опитният плеймейкър на Детройт Чонси Билъпс бе най-добрият играч за своя тим с 26 точки, 5 борби и 6 асистенции. Ричард Хамилтън отбеляза 26 точки и направи 6 асистенции, а Рашид Уолъс завърши с 18 точки и 4 борби.

Срещата започна с леко предимство от страна на домакините, които успяха да поведат с 14:8 в началото на първата четвърт, но до нейния край баскетболистите на Детройт изравниха за 23:23. След отлични отигравания на Ричард Хамилтън, 5:03 минути преди края на полувремето гостите поведоха с 42:36, но в края на втората и началото на третата част Селтикс направиха серия от 24-7, която обърна двубоя до 60:49 в тяхна полза.

Баскетболистите на Бостън успяха да запазят преднината си до средата на последната част, в която водеха с 91:81, но след 9 точки на Чонси Билъпс и още 5 на Родни Стъки гостите намалиха само до 100:99, 1:23 минути преди края. До финалната сирена обаче, Рей Алън и Кевин Гарнет бяха безгрешни от фауллинията и с това донесоха крайния успех за 16-кратните шампиони на НБА.

снимки: Reuters, AP