Япония полудя по Котоошу

Българинът Калоян Махлянов-Котоошу фокусира върху себе си вниманието на медиите в Япония, след като стана първият европейски сумист, притежател на Купата на императора. Гигантът от Джулюница спечели Големия летен турнир в Токио, като си осигури престижния трофей един кръг преди края на надпреварата. Така Махлянов прекъсна хегемонията на двамата йокодзуна Асашорю и Хакухо, спечелили общо 28 турнира през последните близо пет години. Асашорю е с 22 титли, а Хакухо - с 6. В последния 15-и кръг на турнира вчера Котоошу се наложи и над одзеки Чийотайкай, като приложи една от най-използваните техники "йорикири", с хващане на съперника си за колана преди да го избута извън дохиото. Така той завърши състезанието с 14 победи и 1 загуба. "Одзеки Котоошу от България стана първият европеец, печелил Купата на императора, съобщава японската радио-телевизионна компания NHK. В предпоследния ден той надви своя опонент Ама, а накрая и Чийотайкай, макар че тази среща за него беше без значение. Истинското име на Котоошу е Калоян Махлянов. По-малко от шест години след дебюта си в професионалното сумо (ноември 2002 г.) той изкачи върха. Сега остава единствено да спечели и званието йокодзуна. За последните 300 години то е било присъждано само на 70 състезатели" „Европеец спечели турнира в Токио", съобщава „Тайпе Таймс" и подчертава, че българинът е прекъснал монголското превъзходство в древния японски спорт. "Koтоошу, който е наричан още Дейвид Бекъм на сумото, се справи лесно с монголеца Ама в залата „Кокугикан Стейдиъм", а радостният му баща развяваше българския флаг." "Киселото мляко вече не е най-известната експортна марка на България в Япония, Честта вече принадлежи на сумиста Котоошу, който избута монголеца Ама на летния турнир в Токио и спечели предсрочно Купата на императора - пише авторитетният японски „Джапан Таймс". Бившият френски президент Жак Ширак е един от най-големите фенове на Котоошу - допълва АФП. - Той поиска да се срещне с него през март 2005 г., когато бе на посещение в Япония. През 2006 г. Европейският съюз го назначи за посланик на добрата воля в Япония. „Най-накрая го направих - заяви българинът. - Много съм доволен. Не мога да намеря точните думи да изразя как се чувствам."