Супертриото на Сан Антонио отнесе Лейкърс в мач номер 3

Шампионът Сан Антонио Спърс победи Лос Анджелис Лейкърс със 103:84 в мач номер 3 от финалите на Западната конференция на НБА. По този начин играчите на Грег Попович намалиха разликата в серията на 1-2 успеха, след като загубиха в първите две срещи в Лос Анджелис. Най-резултатен за победителите беше Ману Джинобили с 30 точки, Тим Дънкан добави уникален "дабъл-дабъл" с 22 точки, 21 борби, както и 5 асистенции. Тони Паркър пък завърши с 20 точки и 5 завършващи паса за първия успех на "Шпорите" в серията.

Коби Брайънт отново бе най-резултатен за Лейкърс с 30 точки и 5 борби, Пау Гасол добави 15 точки и 5 борби, докато Джордан Фармър приключи двубоя с 10 точки при най-тежката загуба на калифорнийците от началото на тазгодишните плейофи.

Първото полувреме ще се запомни с изключително агресивната игра в двете фази на шампиона Сан Антонио, в които изпъкна гения на аржентинския национал Ману Джинобили. Олимпийският шампион с  "гаучосите" от 2004 година в Атина наниза 22 точки, като бе с основен принос за 10-те точки разлика, с която домакините водеха на полувремето за 49:39.

Лейкърс се опитаха да обърнат нещата в своя полза през третата четвърт, но неуспешно. Усилията на представилите се много силно Пау Гасол, Ламар Одъм, Коби Брайънт и Владимир Радманович не бяха достатъчни, за да бъде стопена разликата. От своя страна Сан Антонио разчиташе на добрата игра в подкошието на Тим Дънкан, благодарение на когото след 36 минути игра резултатът вече беше 69:57 в полза на домакините.

Последната част от двубоя започна ударно за Лейкърс след тройка на Джордан Фармър за 60:69. В следващата атака обаче ветеранът Брент Бари бе безкомпромисен от зоната за три точки, а в ответното нападение на Лейкърс, играчите на Фил Джексън загубиха владението на топката и Фабрисио Оберто направи резултата 74:60. Пробив на Тони Паркър фиксира най-голямата разлика от началото на срещата след самостоятелен пробив - 17 точки за 77:60, 09:30 минути преди края. Така задачата на "Езерняците", които започнаха частта без своя лидер Коби Брайънт, се усложни значително. Отново Оберто направи аванса на домакините 19 точки за 79:60, 09:10 преди финалната сирена, а играчите на Лейкърс продължиха да не вкарват, преди Ламар Одъм да реализира един от двата си наказателни удари за 61:79.

Тони Паркър вкара за 83:61, а Коби Брайънт върна 3 точки в следващата атака, преди Брент Бари отново да бъде точен от тройката за 86:66, 7 минути преди края. Коби Брайънт обаче не спря да тормози защитата на Спърс и след две бързи тройки намали резултата на 14 точки за 72:86 само за минута и половина. Впоследствие тазгодишния MVP продължи да държи Лейкърс в мача и 04:40 преди края резултатът вече беше 88:76 за домакините. Тим Дънкан вкара в подкошието и бе фаулиран, след което бе точен от линията на наказателния удар за 91:76. Оттук до края състезателите на Грег Попович не изпуснаха инициативата и в крайна сметка спечелиха мач номер 3 със 103:84.

снимки: Reuters, AP