Волейболистите №1 в квалификациите с 18:0

Волейболистите от националния отбор на България спечелиха по безапелационен начин първото място в своята група, след като победиха Португалия с 3:0 (25:20, 25:19, 25:22) в последния мач на втория квалификационен турнир за Евро 2009 в Павоа де Варзим.

Така след 6 поредни победи с по 3:0 гейма и геймова разлика 18:0 възпитаниците на Мартин Стоев стигнаха до първото място в групата и класиране за Евро 2009 в Турция.

Мартин Стоев заложи в стартовия състав на Мартин Пенев на мястото на капитана Пламен Константинов. Боян Йорданов отново излезе титуляр на поста диагонал на разпределителя.

Срещата започна равностойно и така се движеше до 7:7. Домакините от Португалия успяха да поведат с 8:7 при първото техническо прекъсване. Предимството им се задържа до 10:9, след което българските волейболисти стабилизираха играта си и най-вече изпълнението на начален удар. Резултатът не закъсня и България поведе с 16:12 след блокада и ас на Матей Казийски. От тук до края на гейма на игрището доминираха момчетата на Мартин Стоев, а той пусна в игра за малко и Теодор Богданов и 18-годишният Цветан Соколов.

Втората част стартира по-успешно за българските волейболисти, които поведоха с 8:5 след добри изяви на блок на Красимир Гайдарски и на Мартин Пенев в атака. Силната игра в атака на Казийски доведе аванса на България до 16:12. До края на гейма националите ни, вещо дирижирани от Андрей Жеков, стигнаха лесно до успех с 25:19.

Предимството в играта в началото на третата част отново бе за родните волейболисти, които поведоха с 8:6. Португалците записаха 3 поредни точки и поведоха с 9:8 и 10:9. Казийски и компания заздравиха играта си и на свой ред поведоха с 13:11. Тук Мартин Стоев пусна в игра 18-годишния Цветан Соколов на мястото на Мартин Пенев. България имаше аванс от 1 точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Последва ас на Соколов и 17:15. Португалците изравниха при 17:17 и дори поведоха при 19:18. Боян Йорданов изравни с мощна атака – 19:19, а Матей Казийски направи 20:19. Българите поведе с 22:20, завърналият се на игрището Мартин Пенев доведе резултата до 23:21. Жозе Жоао намали до 22:23, но Супер Бобо изведе България до мачбол 24:22 след мощна атака по правата. Атака в аут на португалците доведе резултата до последната точка в третата част 25:22 и победа в срещата с 3:0 гейма.
БЪЛГАРИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 3:0 (25:20, 25:19, 25:22)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1 (1 блок), Боян Йорданов 7 (1 блок), Мартин Пенев 5 (1 блок), Матей Казийски 14 (1 ас, 3 блока), Христо Цветанов 5 (4 блока), Красимир Гайдарски 10 (4 блока) – Теодор Салпаров-либеро (Теодор Богданов 2 (1 блок), Цветан Соколов 3 (1 ас), Данаил Милушев)
Старши-треньор: Мартин Стоев