Пиронкова на полуфинал в Истанбул

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за полуфиналите на турнира по тенис в Истанбул. На състезанието с награден фонд 200 000 долара българката победи Олга Говорцова от Беларус с 7:6 (4), 7:6 (2). Двубоят бе изключително оспорван и продължи 2 часа и 24 минути. Този успех осигури на Пиронкова 65 точки за световната ранглиста и 8840 долара от наградния фонд.

На полуфиналите 20-годишната пловдивчанка, която е 47-а в света, ще се изправи срещу поставената под номер 2 в основната схема Агниешка Радванска от Полша. Цвети има една победа и 5 загуби срещу полякинята, като едната е с екипа на България във "Фед Къп".

Мачът срещу Говорцова, 39-а в света, започна отлично за Цвети, която поведе с 3:0 и два пробива. Тя обаче допусна изравняване за 3:3 и след това двете започнаха да си взимат сервис геймовете. Така се стигна до тайбрек, в който българката надделя с 6:4. Във втория сет тенисистката от Беларус поведе на два пъти с пробив - за 3:2 и за 6:5, но и в двата случая Пиронкова връщаше пробива в следващия гейм. Тя бе стабилна и във втория тайбрек, който взе с 7:2.

Пиронкова за втори път ще играе на полуфиналите в Истанбул след 2005 г., когато отпадна от Винъс Уилям. Последните две години пък тя загуби във втория кръг от поставените под номер 1 Анастасия Мискина и миналия сезон от Мария Шарапова. Полуфиналът в Турция е продължение на един великолепен период в кариерата на българката. Миналата седмица Пиронкова победи тогава третата в света Ана Иванович и стигна до четвъртфиналите на турнира в Рим.