Разбихме с 3:0 и Хърватия

Мъжкият ни волейболен тим спечели категорично срещу Хърватия с 3:0 (25:16, 25:17, 25:11) в трети мач от квалификационния турнир за Евро 2009, игран във Варна.

Първият гейм беше равностоен само до 4:3, след което нашите заиграха така както могат. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:3 за България. “Трикольорите” продължиха да играят страхотно, а хърватите правиха грешка след грешка и разликата набъбна на 9 точки – 14:5. Последваха няколко лоши минути за нашите момчета и хърватските волейболисти с поредица от добри разигравания намалиха на 14:11 за България. Все пак второто техническо прекъсване дойде с 5 точки в повече за нас – 16:11. С отличните си изяви Краси Гайдарски и Боян Йорданов направиха резултата 21:13. България успешно затвори първия гейм на 25:16.

Втората част на мача също започна много добре за българите. Те поведоха с 8:3 благодарение отличната игра на Костадин Стойков, който влезе на мястото на Матей Казийски. България запази разликата до второто техническо прекъсване – 16:10, като Стойков продължаваше да играе все така силно. Българите запазиха предимството си до 20:14, след което с две успешни блокади на Краси Гайдарски и атака в аут от страна на хърватите резултатът стана 23:14. Гостите успяха да върнат 2 точки, но силите им стигнаха до тук – 25:17 за нашите и 2:0 гейма.

В третия гейм, събитията се развиваха, както в първите два, България поведе с 8:3 като трите точки на хърватите дойдоха след наши грешки. До второто техническо прекъсване резултатът вече беше удвоен – 16:6 за тима на Мартин Стоев, като хърватите продължаваха да грешат, а нашата блокада работеше все така ефективно. Тази разлика тотално прекърши Хърватия и България затвори гейма с разгромната разлика от 14 точки – 25:11. Последната точка в срещата реализира Мартин Пенев с мощна атака.

Старши-треньорът Мартин Стоев започна само с трима от волейболистите, които играха в първите два мача. Той даде почивка на Пламен Константинов, Евгени Иванов и Владимир Николов. По време на мача специалистът смени Матей Казийски и Андрей Жеков. Най-резултатен за България бе Боян Йорданов с 12 точки, а за гостуващия тим Иван Раич завърши с 9 точки.

Това е трета победа за нашите след убедителните успехи срещу Израел и Португалия, с което те завършиха на първо място в първия турнир от група Е на евроквалификациите с максималните 6 точки и 9-0 гейма. Вторият турнир е следващия уикенд в Повоа де Варзим (Португалия). За еврофиналите в Турция през 2009 година се класира само първият отбор в класирането, а вторият играе допълнителни плейофи, но с тази победа "трикольорите" на 99% са се класирали на европейското първенство.

БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:0 (25:16, 25:17, 25:11)
БЪЛГАРИЯ: Красимир Гайдарски 5, Матей  Казийски 3, Мартин Пенев 6, Христо Цветанов 4, Андрей Жеков 1, Боян Йорданов 12, либеро - Теодор Салпаров (Костадин Стойков 7, Иван Станев 2)
Старши-треньор: Мартин Стоев
ХЪРВАТИЯ: Марко Кепчия 2, Даниел Галич 4, Матия Сабляк 1, Цимафей Жуковски 4, Иван Тропан 1, Иван Раич 9, либеро - Фране Жанич (Бранко Дамянович, Горан Ковачевич)
Старши-треньор: Игор Шимунич.

Снимка: БГНЕС/КРАСИМИР ДЕЛЧЕВ