Цветана Пиронкова на четвъртфинал в Рим

Цветана Пиронкова продължи с блестящото си представяне на изключително силния турнир на червени кортове в Рим. Българката се класира за четвъртфиналите на състезанието с награден фонд 1,34 милиона долара след успех срещу Виктория Азаренка от Беларус. Пиронкова водеше с 6:2, 1:0, когато съперничката й се отказа. Вчера тя постигна паметна победа над номер 3 в света Ана Иванович.

Днешният успех на 20-годишната пловдивчанка й гарантира 125 точки за световната ранглиста и 25 650 долара от наградния фонд. На четвъртфиналите Цвети ще се изправи срещу победителката от двубоя между полякинята Агниешка Радванска и рускинята Анна Чакветадзе.

Това е най-голямото постижение в кариерата на Пиронкова, като тя за първи път ще играе на четвъртфиналите на турнир от първа категория. Успехът почти сигурно й гарантира влизане в топ 50 на световната ранглиста. Това е най-големият успех за българския тенис след успехите на сестри Малееви и четвъртфинала на Сесил Каратанчева на "Ролан Гарос" през 2005 г.

Днес българката, която в момента е 64-а в света, бе убедителна в първия сет, въпреки че той започна с пробив на съперничката й. Последваха четири гейма в актива на Пиронкова, която веднага върна пробива и постигна нов преди да поведе с 4:1. Азаренка успя да вземе още един гейм в този сет, но това бе всичко. Пловдивчанката затвори първия сет с 6:2 след 40 минути игра. Цвети взе първия гейм на втория сет и след него тенисистката от Беларус, която е 19-а в световната ранглиста, се отказа поради контузия. Пиронкова бе изключително стабилна през цялата среща, като в първия сет вкара 81 процента от първия сервис.

До този момент Азаренка имаше един изигран мач срещу българката. През 2006 г. на квалификациите в Маями тя победи с 3:6, 6:1, 6:4. Само преди седмица Виктория игра на полуфиналите на силния турнир в Берлин.

В Рим българката започна от квалификациите, където записа две двусетови победи - над рускинята Евгения Родина и над Каталина Кастано от Колумбия. След това, в първия кръг на турнира, победи квалификантката Клара Закопалова от Чехия с 6:4, 6:2. За Цвети това е първо участие на силния турнир в Рим.