Фантастична Пиронкова победи Ана Иванович

Първата ракета на България Цветана Пиронкова постигна най-голямата победа в кариерата си. 20-годишната пловдивчанка демонстрира изключителна игра и победи номер 3 в света Ана Иванович от Сърбия с 6:4, 5:7, 6:2 във втория кръг на турнира в Рим, който е с награден фонд 1,34 милиона долара. На червените кортове в италианската столица Пиронкова имаше нужда от 2 часа и 21 минути, за да стигне до паметния успех срещу поставената под номер 1 в схемата.

В третия кръг българката ще се изправи срещу победителката от двубоя между Виктория Азаренка от Беларус и Моника Никулеску от Румъния. С достигането си до тази фаза Цвети си осигури 75 точки за световната ранглиста и 13 000 долара от наградния фонд. Това бе втори двубой между нея и Иванович, като през 2003 г. в Букурещ сръбкинята печели с 1:6, 7:5, 6:4.

Срещата започна равностойно, като бе очевидно, че Пиронкова не се е притеснила от името на съперничката си, която в началото на сезона игра на финал на Откритото първенство на Австралия. Тя стигна до възможност за пробив още във втория гейм. Българката, която е 64-а в световната ранглиста, успя да стигне до пробив за 4:2 и малко по-късно водеше с 5:2. Иванович обаче не предаде сета толкова лесно и спечели следващите два гейма, но допусна втори пробив в първата част и след 48 минути игра Пиронкова стигна до 6:4.

20-годишната пловдивчанка играеше изключително стабилно от дъното на корта, рядко допускаше грешки, а играта на съперничката й бе на другата противоположност. Първата ракета на Сърбия се опитваше да играе агресивно, но допускаше твърде много непредизвикани грешки и в нито един елемент от играта не успяваше да наложи надмощие.

Вторият сет започна с пробив на Иванович, като отговорът на Цвети бе пробив на нула за 1:1. Третата в света за определени периоди вдигаше нивото на играта си и това доведе до 3:1, но това отново не наклони везните в нейна полза. Пиронкова изравни, а след като спаси 4 брейк пойнта поведе с 4:3. В този период двете играха най-добрия си тенис в мача, като резултатът бяха няколко прекрасни разигравания, повечето от които бяха спечелени от българката. Все пак Ана показа защо е в подножието на върха и след силна серия в края на тази част стигна до успех със 7:5 във втория сет.

Изравняването на резултата не само не нанесе психологически удар върху Пиронкова, а сякаш я амбицира. Цвети започна страхотно, спечели три поредни гейма и поведе с 3:0. Съперничката й върна един гейм и стигна до 2 възможности за пробив, но те бяха спасени. Българката поведе с 5:1 и сервираше за мача. Изключително куриозна случка сякаш й попречи да завърши мача в този гейм. При 30:30 играта бе спряна заради гущер, който се появи на корта. Пиронкова демонстрира умения, като ловко улови влечугото и го изнесе от корта. Разконцентрирането обаче й коства гейма. За щастие това не бе фатално и още в следващия гейм Цвети сложи точка на спора.

Това е първа победа за Пиронкова над тенисистка от топ 5 на света. Досегашният й най-голям успех бе победата на Винъс Уилямс, тогава на 10-о място в световната ранглиста, в първия кръг на Откритото първенство на Австралия през 2006 г.

В Рим българката започна от квалификациите, където записа две двусетови победи - над рускинята Евгения Родина и над Каталина Кастано от Колумбия. След това, в първия кръг на турнира, победи квалификантката Клара Закопалова от Чехия с 6:4, 6:2. За Цвети това е първо участие на силния турнир в Рим.

Иванович също е на 20 години, но до миналата седмица бе номер 2 в света. Тя има шест титли до момента в кариерата си, като през март триумфира на големия турнир в Индиън Уелс. В началото на сезона тя достигна до финала на Откритото първенство на Австралия, а миналия сезон игра на финала на "Ролан Гарос".