Гарнет надви Леброн и компания

В изненадващо слаб мач за лидерите и на двата отбора Бостън Селтикс се наложи над Кливланд Кавалиърс със 76:72, пред над 18 600 зрители в собствената си зала "TD Banknorth Garden", в Бостън, Масачузетс. По този начин фаворите за титлата на Изток поведоха на миналогодишните вицешампиони с 1-0 победи в полуфиналната серия. Мач номер 2 между двата тима ще се проведе в четвъртък отново в Бостън.

Кевин Гарнет бе най-полезен за победата на своя тим с 28 точки, 8 борби и 3 асистенции. Рахон Рондо наниза 15 точки и направи 6 асистенции, а ветеранът Сам Касел добави 13 точки и 2 борби. Зидрунас Илгаускас се отличи за гостите с 22 точки, 12 борби и 2 блока. Уоли Счърбиак отбеляза 13 точки и овладя 2 борби, докато Леброн Джеймс завърши с 12 точки, 9 борби, 9 асистенции, но и 10 грешки.

Двубоят бе равностоен през първите 6 минути, след които Кливланд водеше с минималното 8:7, но до края на частта играчите на Бостън успяха да натрупат преднина от 10 точки, за 25:15. До края на полувремето гостите бяха по-активни и съумяха да съкратят изоставането си до 4 точки за 41:37.

Третата част започна с много по-концентрирани действия на играчите от Кливланд, които благодарение на Уоли Счърбиак и Зидрунас Илгаускас, обърнаха до 51:46 в своя полза. Домакините отново поведоха до края на третата четвърт и през финалните 12 минути двубоят се развиваше кош за кош. Кевин Гарнет изравни за 70:70, 1:16 минути преди сирената. Леброн Джеймс затвърди слабата си игра, като пропусна да завърши 2 пробива, както и две стрелби от средно разстояние в последната минута. Неговата стрелба бе едва 2/18 (11%) от игра, докато Сам Касел и Джеймс Поуси от линията за наказателни удари оформиха крайното 76:72.

Въпреки най-слабия двубой на Леброн Джеймс от началото на плейофите старши треньорът на Кливланд Майк Браун остана оптимист: "Той имаше много трудна вечер, но доколкото го познавам определено ще се върне на познатото си ниво в мач номер 2." От своя страна Джеймс бе много разочарован:  "Пропуснах доста изстрели, които знам че мога да реализирам. Не успях да вкарам и с поднасяне след пробив, което правя през целия си живот."

Въпреки едва четирите точки на Пол Пиърс (2/14) и безрезултатната игра на Рей Алън (0/4), техните проблеми в атака не се оказаха пагубни за Бостън. "Аз и Рей преценихме, че ако успеем да спрем Леброн, ще вземем сериозно преимущество. Той не стреля 2/18 всяка вечер, но ние ще направим всичко възможно, за да го накараме да прави това", бяха думите на Пиърс.

снимки: АР, Reuters