Ударихме и шампиона на Африка

Българският национален отбор по волейбол записа втора победа в турнира за Световната купа в Япония, след като се наложи с 3:1 (25:19, 25:18, 23:25, 25:18) над шампиона на Африка Египет. Нашите взеха сравнително лесно първите два гейма, но след отпускане в третия изпуснахме да запишем чиста победа. Все пак в четвъртата част нещата си дойдоха на мястото и българите се поздравиха като крайни победители.

В първия гейм нашите дръпнаха в резултата още от началото с две точки и поддържаха тази преднина до първото техническо прекъсване, което дойде при резултат 8:6. Постепенно българите с добри атаки на Казийски и грешки на съпреника, увеличиха още преднината си която постоянно набъбваше и при второто техническо прекъсване вече бе пет точки - 16:11. До края нашите бяха абсолютни господари на терена и затвориха гейма при резултат 25:19.

Треньорът Мартин Стоев бе решил да използва почти всички налично играчи и постоянно въртеше шестицата на терена като даваше шанс за изява и на игралите по-малко в предния двубой.

След убедителния успех в първия гейм, наште започнаха леко отпуснато втората част и дадоха две бързи точки на съперника. Те обаче бързо влязоха в ритъм и взеха преднина, която до първото техническо прекъсване набъбна на четири точки - 8:4. След това обаче отново последва отпускане и глупави грешки както в атака, така и в защита, което доведе до намаляване на разликата до две точки. За известен период от време мача вървеше точка за точка и при второто техническо прекасване водехме 16:13. Разликата се поддържаше и в следващите няколко разигравания, но класата на българите си каза думата в края и втория гейм отново бе записан убедително в нашата сметка - 25:18.

След отлични първи два гейма в третия българите допуснаха прекалената самоувереност да им изиграе лоша шега и да загубим гейма с 23:25. Още от началните минути се видя отпускане в нашите редици, което даде преднина от две точки за Египет. Все пак бързо се върнахме в играта, но първата техническа пауза завърши с предимство за съпернка. За първи път в този гейм успяхме да поведем едва при 10:9, но тази преднина не се задържа дълго и при второто техническо прекъсване резултата отново бе в полза на Египет - 16:15. В следващите минути бъларите видяха, че гейма не върви на добре и успяха да се мобилизират да дръпнат до 20:18. Нови разсеяни действия обаче доведоха до четири бзответни точки за противника, което му даде увереност и той затвори гейма 25:23.

Окрилени от успеха в третия гейм египтяните започнаха настървено четвъртия. Те стояха равностойно на терена и играеха борбено за всяка точка. При първото техническо прекъсване дори водеха с 8:7. В същото време в нашия състав се забелязваше напрежение и намаляване силата на началния удар, което още повечеулесняваше противника. Андрей Жеков също показваше колебливост при организирането на атаките. Тогава в игра отново влезе Владо Николов, който се оказа ключът към успеха в тази част. При второто техническо прекъсване резултатът вече бе в наша полза - 16:14, а след него играта се върна в познатия ритъм и логично българите затвориха гейма при 25:18, с което взеха и мача.

БЪЛГАРИЯ - ЕГИПЕТ 3:1 (25:19, 25:18, 23:25, 25:18)