България срази еврошампиона Испания с 3:1 на старта на Световната купа

България срази еврошампиона Испания с 3:1 гейма на старта на Световната купа в Япония.

Срещата започна изключително равностойно. И двата отбора проучваха стила си на игра, но същевременно изпълняваха силен начален удар и изчакваха кой ще сгреши в посрещането. Първото техническо прекъсване в гейма дойде при 8:7 в полза на България след мощна атака на Владо Николов. След концентрирана игра на Пламен Константинов в посрещането и на Матей Казийски в атака България запази аванса си от 1 точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Равенството се запази до 17:17. След това мощна атака и ас на Казийски изведе България напред с 19:17. Европейските шампиони изравниха при 19:19. Българските волейболист върнаха 2 точки и поведоха с 21:19. В този момент три поредни успешни двойни блокади за България с участието на Красимир Гайдарски решиха изхода на първата част. Владо Николов сложи край на първата част с мощна атака по диагонала.

След успешното начало на срещата българските волейболисти заиграха много силно и спокойно във втората част. Силната игра в атака на Казийски, Константинов и Николов даде аванс от 4 точки при първото техническо прекъсване - 8:4.  Блокада на Казийски и атака на Николов направиха разликата 10:5. В този момент Мартин Стоев и всички в българския тим вече сигурно предусещаха успеха и във втората част, но вместо това последва необяснимо отпускане и изключително разстроено посрещане в нашия тим... Европейските шампиони набързо изравниха до 13:13 и дори поведоха с 14:13 след отличната игра на резервата Ибан Перес. Момчетата на Мартин Стоев се държаха до 17:17, след което успяха да реализират само 2 точки срещу 8 на испанците и логично се стигна до успех за Испания с 25:19 във втората част и изравняване на резултата до 1:1 гейма.

Третата част започна подобно на първата - точка за точка с леко предимство за България. Момчетата на Мартин Стоев поведоха с 8:7. После Испания реализира 3 поредни точки 10:8. Последваха атаки на Казийски, Константинов и единична блокада на Владо Николов за да стигне до 11:10 за България. Двата отбора продължиха с надлъгването си и испанците поведох с точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Нашите изравниха резултата при 17:17 с отлична блокада на Евгени Иванов и Матей Казийски. Владо Николов и Матей Казийски продължиха да са безпогрешни в атака - 19:17. От тук до края на гейма се разигра капитана Пламен Константинов, който и затвори третата част с 2 поредни аса за 25:20.

Четвъртия гейм започна ударно за България. Мощните начални удари и атаки на Пламен Константинов, Матей Казийски и Владо Николов разстроиха посрещането на европейските шампиони и България поведе с 8:3 при първото техническо прекъсване. Второто техническо прекъсване дойде при 16:9 в полза на отбора воден от Мартин Стоев след добри изяви на Владо Николов. Андрей Жеков заби страхотна единична блокада за 18:9. Тук българският селекционер Мартин Стоев пусна в игра Боян Йорданов на мястото на Владо Николов. Още с първото си отиграване Боян реализира точка - 19:10. Мартин Стоев реши да даде шанс за изяви и на всичките си резерви , които не го подведоха и затвориха гейма с категоричното 25:17 и мача с 3:1 гейма.

Утре рано сутринта в 6,00 часа е втората среща на България срещу шампиона на Африка - Египет.

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 3:1 (25:21, 19:25, 25:20, 25:17)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4 (3 блока), Владимир Николов 12 (1 ас, 2 блока), Матей Казийски 13 (2 аса, 3 блока), Пламен Константинов 18 (3 аса, 1 блок), Евгени Иванов 4 (2 блока), Красимир Гайдарски 6 (3 блока) - Теодор Салпаров-либеро (Николай Николов 1, Христо Цветанов 2, Боян Йорданов 1, Тодор Алексиев 1 (1 блок), Иван Станев)
Старши-треньор: Мартин Стоев
ИСПАНИЯ: Мигел Анхел Фаласка 4 (3 блока), Гилермо Фаласка 5, Хосе Луис Молто 6 (2 блока), Хулиан Гарсия-Торес 5 (2 блока), Енрике Де ла Фуенте 12 (1 блок), Израел Родригес 14 - Алексис Валидо-либеро (Ибан Перес 13 (1 ас, 1 блок), Мануел Севилияно)
Старши-треньор: Марсело Мендес (Аржентина)

Съдии: Роландо Чолакян (Арж), Ибрахим Наама (Катар)
Матцумото, зала "Мацумото Сити Дженеръл Джимназиум"
Зрители:  5570.

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на България над Испания с 3:1 може да видите ТУК!!!