Италианско злато за Казийски и Николов

Националите Матей Казийски и Владимир Николов донесоха първата шампионска титла на Италия на своя клуб Итас Диатек (Тренто), след като воденият от Радостин Стойчев тим спечели третата финална среща срещу Копра Нордмецаника (Пиаченза) с 3:0 (29:27, 25:16, 25:19) пред 5000 тифози в "Пала Тренто".

Итас спечели финалната серия с 2-1 победи. Така Тренто стана шампион за първи път на Апенините и бе записан с големи златни български букви в историята!

Титлата е първи трофей от такава величина за отбора от Тренто. Титлата е първа на Италия за всички волейболисти на Тренто, както и за треньорите Радостин Стойчев и Серджо Бузато.
Със спечелването на трофея Радо Стойчев изравни постижението на бразилския наставник Бебето, който спечели ”скудетото” още в дебютния си сезон в Серия А1.

Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков и Васил Стоянов последваха примера на бащата на Христо Златанов – Димитър Златанов, който до момента бе единствения български волейболист печелил титлата на Италия – с Торино през 1981 година.

Срещата започна много добре за гостите от Пиаченца, които благодарение на силния начален удар на Христо Златанов и Венцислав Николов поведоха с 5:3 и 8:4. Два поредни аса на Владо Николов и негова бомбена атака изравниха резултат при 10:10. Тренто излезе напред при 12:11, но Копра успя да обърне развоя и на свой ред поведе с 16:14. Силният начален удар на Матей Казийски даде отново предина на Тренто – 17:16. Пиаченца отново поведе с 19:18 след единична блокада на Христо Златанов срещу Владо Николов. Гостите изравниха резултата при 22:22 и първи стигнаха до геймбол при 24:22 след атаки на Златанов и Браво. Атака на Казийски и грешка на Златанов изравниха резулта при 24:24. След няколко драматични разигравания и изравнявания в крайна сметка Тренто спечеи първата част 29:27 след блокада на Бирарели.

Втората част започна добре за Тренто. Казийски и компания поведоха с 14:10 и постепенно увеличиха преднината си до 20:13. Владо Николов показа отлична игра и прескачаше противноковата блокада. Казийски също бе във вихъра си и безпроблемно Итас спечели с 25:16 и поведе с 2:0 гейма.

Две единични блокоди на Владо Николов срещу Христо Златанов доведоха резултата до 4:2 за Тренто в началото на третия гейм. Блок на Бирарели срещу Гранворка и 8:5 за Итас. Валдо Николов завърши атака за 14:10. От тук до края на мача на игрището имаше само един отбор този на БГ Тренто. Наставникът на гостите вдигна ”бялото знаме” и замени разпределителя си Марко Меони с Данте Бонифанте, което на практича означаваше – ”Чао скудето”. Тренто затвори гейма с 25:19, а с това спечели мача с 3:0 гейма и титлата с 2-1 победи.

Матей Казийски бе избран за най-полезен играч на мача (MVP) според Волейболната лига на Италия. Разпределителят Никола Гърбич, пък бе определен за №1 от коментаторите на мача по Sky Sport 2.

Лично президентът на Итас Диего Мосна развя българския трибагреник пред отбора за шампионската снимка на БГ Тренто, след получаването на златните медали.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) – КОПРА НОРДМЕЦАНИКА (ПИАЧЕНЦА) 3:0 (29:27, 25:16, 25:19)
ИТАС ДИАТЕК: ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 18,
Михал Винярски 8, Грегор Йерончич 4, Никола Гърбич 1, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 21, Емануеле Берарели 6 – Андреа Бари-либеро (Даре Дела Лунга, СМИЛЕН МЛЯКОВ)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
КОПРА НОРДМЕЦАНИКА:
Жоао Паоло Браво 6, Новица Бийелица 6, ВЕНЦИЛАВ СИМЕОНОВ 7, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 15, Вигор Боволента 3, Марко Меони 1 – Серджо Сантос-либеро (Франца Гранворка 2,Марсел Громадовски, Паоло Коци 1, Данте Бонифанте, Исраел Родригес)
Старши-треньор: Анджело Лоринцети.

ВИДЕО от победната точка за Тренто може да видите ТУК!!!

ВИДЕО на хореографията на тифозите на Тренто при спечелването на "скудетото" може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от третата финална среща Тренто - Пиаченца 3:0 и награждаването може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от втората финална среща Пиаченца - Тренто 3:2 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от историческата победа на Тренто над Рома с 3:0 може да видите ТУК!!!