Зенит би Арсенал с двамата българи и настигна ЦСКА (видео)

С голове през второто полувреме на Доменико Кришито и Дани Зенит се наложи с 2:0 над Арсенал (Тула) и настигна ЦСКА (Москва) в класирането. Двата отбора съкратиха изоставането си от лидера Спартак (Москва) на 6 точки и по всичко личи, че битката за титлата не е приключила.

Иван Иванов и Михаил Александров бяха титуляри за гостите. Иванов беше сменен в 77-ата минута, а Александров остана на терена до последния съдийски сигнал.
Преди двубоя обстановката в лагера на Зенит беше доста напрегната. Отборът не вкара гол и взе само точка от първите си два мача през пролетта, а това сериозни намали шансовете на питерци в битката за първото място. В Русия се говори, че между играчите и старши треньора Мирча Луческу има конфликт и няма да е чудно в края на сезона румънецът да бъде уволнен.

Опитният специалист направи доста промени в състава в сравнение с гостуването на Амкар. На вратата застана привлеченият от Уфа Андрей Луньов, а за първи пък като титуляр се появи и Бранислав Иванович. В стартовите 11 личаха имената на още две нови попълнения - Ернани и Ибрахим Цалагов. Шанс получи и Александър Кокорин.
Гостите записаха важна победа над Урал в предишния кръг, но след равенството на Криля Советов срещу Ростов днес отново се озоваха в зоната на изпадащите. Преди срещата наставникът Сергей Киряков изрази опасения, че недоволството на Зенит от съдийските отсъждания при загубата от Амкар може да рефлектира върху неговия тим и той да бъде ощетен на "Петровский".

Домакините се нуждаеха от цели 20 минути, за да създадат голово положение. Възможността се откри пред Дани, но ударът с глава на португалеца срещна напречната греда. До почивката стражът на Арсенал Владимир Габулов имше само една решителна намеса, след силен изстрел на Жулиано в 42-ата минута. Гостите не предложиха нищо в офанзивен план и с всички сили се стремяха да устискат нулевото равенство.
Второто полувреме бе много различно. В 50-ата минута Максим Беляев фаулира Артьом Дзюба в наказателното поле и реферът Алексей Есков отсъди дузпа, която Доменико Кришито реализира. Само двве минути след гола Дани излезе сам срещу Габулов след хитро подаване на Жулиано и на таблото светна 2:0.

При този резултат за тима на Луческу стана лесно. Питерци заиграха с въображение и лесно изскачаха на голови позиции, но пропуски направиха Дзюба и Ернани. В 64-ата минута шанс се откри и пред Кокорин, но руският национал отново показа, че е в слаба форма. Той се забави с удара и топката му беше избита.

В края в игра за питерци се появиха Александър Кержаков и Роберт Мак, като и двамата имаха по едно чисто положение пред себе си, но не успяха да направят победата на Зенит по-изразителна.