Вижте как се справят дамите на Дакар 2017

Общо седем дами дръзнаха да стартират на тазгодишното, 39-о издание на рали Дакар, три от които докават, че испанките имат най-приключенската кръв. Към момента на най-високо място обаче се нарежда Камелия Липароти с розова четириколка, която е редовен участник в надпреварата. За нея това е девето издание, а французойката заема 16-ото място в своята категория в генералната подредба, показвайки на доста участници "как се прави".

В категорията на Липароти стартира и още една жена – Суани Мартинез. Боливийката обаче не успя да завърши третата фаза на Дакар и отпадна, като в първите два етапа заемаше съответно 32-а и 35-а позиция.

Още една състезателка стана известна с желанието си да покори Дакар – Лая Санц, за която това е седмо участие. Испанката вече финишира веднъж и в топ 10 през 2015 година, а на настоящото издание щурмува отново влизане в първата десетка на мотоциклетите с КТМ. В момента Санц се движи близо до границите на топ 30.

Анастасия Нифонтова дебютира на Дакар 2017. Рускинята е родена в САЩ, но се състезава под руското знаме. Противничка на Санц при мотоциклетите с Husqvarna, Анастасия е щастлива, че името ѝ ще остане в историята на Дакар. След шест етапа тя се намира на 85-а позиция.

Роса Ромеро Фонт стартира за шести път на Дакар с КТМ мотоциклет. Към началото на осмия етап се намира малко след рускинята – на 97-а позиция. По време на първите си три участия Роса отпада още в първата седмица от надпреварата, но за трети пореден път продължава и през втората, като най-доброто ѝ представяне е 52-о място.

Алисия Рейна стигна до 36-ото място при автомобилите. Аржентинката се състезава с Toyota и представянето ѝ е доста добро, имайки предвид, че от трите ѝ участия има едва две завършени на 60-о място.

Кристина Гутиерес пък е испанката, която също дебютира на Дакар 2017 и има амбициите да се превърне в следващата Юта Клайншмит - единствената жена, спечелила двуседмичната надпревара. Кристина е на 55-о място със своето Mitsubishi в генералното класиране, но Дакар едва навлиза във втората си седмица и все още всичко е възможно.