Дакар, ден 7: Петерханзел и Льоб в оспорван дуел (Видео)

От всичките 318 машини, които стартираха на Дакар на 2 януари, 255 от тях навлязоха във втората седмица на Дакар 2017. 110 мотоциклета, 25 АТВ-машини, 72 автомобила и 48 камиона стартираха вчера в единствения маратонски етап на тазгодишното издание, което е доста голямо предизвикателство.

На практика екипажите ще изминат 1693 километра в етапите 7 и 8 без да могат да разчитат на каквато и да било сервизна помощ. В резултат на лошото време в района на Ла Пас в Боливия, състезателната част на етап 7 беше съкратена от първоначално планираните 332 километра на 161 километра, а състезателите отново бяха настигнати от градушка.
Петерханзел спечели втория си етап на състезанието с 48 секунди преднина спрямо съотборника си Себастиан Льоб, а Жиниел де Вилие за първи път се качи на виртуалния подиум с третото си място в Ююни. Нани Рома измести Сирил Депре от третото място в общото класиране с петата си позиция вчера, а Мико Хирвонен, който бе с четвърто най-добро време си запазва петото място в общата подредба. Де Вилие достигна шестото място след всички етапи, а на следващите три позиции са наредени съотборниците на Хирвонен с Mini.
При мотоциклетите Рики Брабек най-после бе възнаграден за усилията си и спечели първия си етап на Дакар с няколко секунди преднина спрямо опитния си съотборник от Honda Пауло Гонсалвеш. Трети финиширал бе Сам Съндърланд, който дори увеличи лидерската си преднина спрямо Пабло Кинтанила след проблеми с навигацията. Съндърланд стана и първият английски пилот, който стартира начело във втората седмица от надпреварата.
С четвърто време остана Хоан Бареда, който достигна до деветата позиция в генералното класиране след наказанието от един час. Адриен ван Беверен и Ксавие дьо Солтре претърпяха леки инциденти, но са в добро състояние, а пораженията по машините са минимални. Дьо Солтре и Елдер Родригез получиха и съответно шестминутно и петминутно наказание за закъснението им при старта на седмия етап.
В категорията на АТВ-машините Сергей Карякин достигна до първата си победа, измествайки в генералното класиране Симон Витце и Аксел Дютри. Един от фаворитите - Густаво Галего, който бе втори по време на петия етап, се отказа от надпреварата след технически проблеми на четириколката.
Димитри Сотников покори седмия етап на Дакар в руския Kamaz и създаде напрежение върху Жерар де Рой, като в общото класиране е само на две минути зад пилота на Iveco.