Лукойл с очаквана победа

Шампионът Лукойл Академик затвърди добрата си форма и записа третата си поредна победа от началото на първенството в НБЛ. Този път жертва на “студентите” бе варнеския Черно море Тича и макар че “моряците” се бориха достойно, не успяха да поднесат изненада при гостуването си в Правец, а домакините напълно очаквано и заслужено спечелиха с 87:74.

Поражението бе трето от три мача за гостите, които продължават да търсят първия си успех за кампанията.

Тони Дечев използва максимално дълга ротация с оглед на календара, по който играят баскетболистите му - с по два мача на седмица заради участието си в евротурнирите и днес даде шанс на почти целия си състав.

Варненци дадоха стабилен отпор на именития си съперник през първата част и тя завърши със скромните три точки в повече за Лукойл - 23:20. След само две минути игра във втората част резултатът бе равен - 26:26, а интригата се запази в следващите минути. При резултат 33:30 обаче настъпи импулс сред домакините и те завършиха полувремето със серия от 13-5 и 46:35 в средата на мача.

Домакините запазиха контрол и след връщането на двата тима на паркета, а минута преди края на третата част дистанцията бе увеличена за първи път до 20 точки, а след нейния завършек остана такава - 71:51. Финалните 10 минути позволиха на гостите да скъсят разликата, но тя остана с двуцифрено измерение за 87:74 и третата поредна победа на Академик.

Саша Загорац наниза 20 точки и 5 тройки от 8 опита, превръщайки се в най-резултатен за победителите от Правец. Филип Виденов вкара 13 точки за 16 минути, а Дани Гибсън се включи от пейката с 10 точки. Асен Великов, който започна като титулярен плеймейкър се отличи с 6 точки, 9 асистенции, 4 борби и 2 отнети топки.

За гостите националът Александър Янев вкара 20 точки, а Станислав Цонков прибави 16.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА 87:74 (23:20, 23:15, 25:16, 16:23)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Асен Великов 6, Филип Виденов 13, Павлин Иванов 7, Максим Корнийенко 3, Стив Зак 7 (Цветомир Чернокожев 3, Денис Агре 6, Саша Загорац 20, Дани Гибсън 10, Крис Минков 9, Николай Грозев, Христо Захариев 3)

ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА: Деян Карамфилов 12, Станислав Цонков 16, Веселин Георгиев 3, Александър Янев 20, Мърджан Мъркович 4 (Цветомир Куртев 9, Антон Диков, Никола Джурич 10, Георги Янков)