Завършиха квалификациите на Европейския шампионат по СуперМото и писта в Плевен

Завършиха свободните тренировки и квалификациите на финалния кръг от Европейския шампионат по Супермото в класовете SM Junior, S3 и OPEN, както и на Републиканския шампионат по мотоциклетизъм на писта, които се провеждат в летищен комплекс Долна Митрополия, град Плевен.

63 пилота от България, Турция и Гърция караха през днешния хладен ден , като със сигурност зрителите , които ще дойдат утре за състезанията ще останат доволни от оспорваната конкуренция във всички класове. Прогнозата на синоптиците също е благоприятна, като се очакват температури около 18 градуса и без дъжд.

СуперМото
Три европейски шампионски титли се очакват за състезателите в дисциплината СуперМото. Българските пилоти ще трябва сериозно да се потрудят в случай, че имат желанието, мотивацията и късмета да се запишат в шампионската листа на ФИМ Европа. Лидер в класирането на най-малкия клас SM Junior (65cc-85cc) е пилотът от Турция - Чан Онджу (КТМ, 97т.), който не дойде в Плевен заради участие на пистов шампионат в Европа. Днешната квалификация спечели Димитър Петров с време 1:34:560 минути.
В по-голямата група S3 (250cc), Хакан Халми (КТМ, 100т.) няма загуба от началото на сезона и ако продължи своята победна серия и в утрешния ден, няма какво да го спре при спечелването на европейската шампионска титла за втора поредна година. Халми спечели квалификацията като направи най-бърза обиколка - 1:29:758, а в клас OPEN Александър Георгиев беше над всички конкуренти и ще застане на първата позиция на решетката след 1:25:610 в квалификацията.

ПИСТА
Шестият и финален кръг на пистовия шампионат също се очертава да бъде изключително интересен поради факта, че този път състезателите ще се борят както за индивидуално класиране, така и за своите тимове. В клас SP125, Милен Георгиев (МСК Плевен, Априля, 110т.) се нуждае от минимум второ място за да дублира титлата си в класа (вече е балкански шампион). Основната грижа на Милен е Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Априля, 90т.) В днешните две квалификации за време ( за подреждането на старта се взема най-бързата обиколка от двете пробягвания) Георгиев даде 1:55:337 минути и ще застане първи на решетката.

В клас СуперСпорт 600сс, Бойко Божинов (ЗедМото, Ямаха, 90т.) е състезателят с най-сериозен шанс да спре серията от чуждестранни шампиони в този клас, защото разликата между него и лидера в класирането - Йонел Паскота (Румъния, Ямаха, 94т.) е само 4 точки. Битката между тях ще бъде много оспорвана с оглед и на времената от квалификациите. Паскота направи 1:36:254 минути, а Божинов - 1:37:511 минути.

В клас СуперБайк, при хиляда кубиковите машини, Мартин Чой (СК ЕКО БМВ, Моторад,Плевен,75т) спечели квалификацията с най-бърза обиколка - 1:32:627 минути.

При Формула 600, Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Кавазаки, 120т.) вече е балкански и републикански шампион, във вицешампионската титла се е прицелил Тодор Меченски (Ви Тек Рейсинг, Ямаха, 71т.), като всяка негова грешка би означавала увеличаване на шанса за Павел Драганов (Троян мото Клуб, Кавазаки, 55т.). Днешната квалификация беше именно от Драганов с време от 1:41:375 миунти.

Във Формула 1000, Атанас Нейчев (Тийм Гис, Априля, 103т.) трябва да завърши с разлика от минимум три точки спрямо Михаил Атанасов (Дъ Девилс МК, Сузуки, 80т.), трети засега доста успешно и с едно пропуснато състезание се намира Калоян Ангелов (МотоКлуб Боляри, Хонда, 75т.).Днес Ангелов беше най-бърз и ще застане на първото място на решетката преди утрешния старт, след като направи 1:39:177 минути за една обиколка.

В клас Скутери, Алекс Иванов (МСК Плевен, Пиаджо, 65т.) е лидер в класирането преди утрешното състезание , следван от Иво Михайлов (НСА Моторспорт, Малагути, 51т.), трети, с изоставане от само две точки е Боян Петров (Априля, 49т.) Митко Митков обаче беше най-бърз от всички в квалификацията с 0:49:191 минути.

Официалното откриване на Grand Prix Bulgaria 2016 на летищен комплекс Долна Митрополия, Плевен ще бъде в неделя от 11:00 часа. След него са и всички състезания. Входът за зрители е безплатен.