Грузинец шампион на сабя в Пловдив

Сандро Базадзе от Грузия спечели златния медал на сабя (мъже) от европейския шампионат по фехтовка до 23 г. в Пловдив. Индивидуални титли в първия състезателен ден извоюваха също фехтувачи от Русия и Испания. Във финала Базадзе победи италианеца Франческо Д'Армиенто с 15-10. Така грузинецът дублира успеха си от Евро 2014 в тази възрастова група. На почетната стълбичка се качи и още един италианец - Леонардо Афеде. Той и Александър Трушаков (Рус) взеха бронзовите медали.

Най-предно класиране от българите записа Панчо Пасков. Той стигна до 1/16-финалите, където с резултат 8-15 отпадна от украинеца Олексий Стаценко. Шампион на шпага стана испанецът Юлен Перейра, който се наложи с 15-13 над Ювал-Шалом Фрайлих от Израел в оспорвана битка за златото.

На трето място се класираха Шандор Ча Таеун (Унг) и Матеуш Анткиевич (Пол). Светлана Трипапина от Русия стана първа на рапира (жени), след като във финала победи италианката Франческа Палумбо с 15-10. Бронзът остана за Мартина Синигаля (Ит) и Марика Хрзановска (Пол). В понеделник ще се проведат индивидуалните състезания на рапира за мъже и сабя и шпага за жени. В европейския шампионат в Пловдив участват рекордните 337 състезатели от 34 страни.