Барса на финал, Суарес с хеттрик за историята (видео + галерия)

Европейският властелин Барселона се класира за финала на Световното клубно първенство след победа с 3:0 над азиатския шампион Гуанжоу Евъргранд в Йокохама. Луис Суарес реализира и трите попадения след точни изстрели в 39-ата, 50-ата и 67-ата (от дузпа) минути. Освен че стана първият уругваец с гол в тази надпревара, Лучо се превърна в първият играч, който бележи хеттрик от създаването на турнира през 2000 година. Мачът беше помрачен от тежката контузия на Жен Зоу. На финала в неделя Барса ще се изправи срещу южноамериканския представител Ривър Плейт.

Барса - Гуанжоу - 3:0 Лионел Меси беше големият отсъстващ в състава на Луис Енрике, след като отпадна в последния момент заради проблеми с бъбреците. Бразилската перла Неймар пък остана на пейката. Луис Суарес беше обграден в нападение от Мунир Ел Хадади и Сержи Роберто, редуващ позиции с Андрес Иниеста. Луис Фелипе Сколари изненадващо остави на пейката Робиньо и в атака разчиташе само на Елкесон.

Барса - Гуанжоу Още в началото на срещата се обособиха двата игрови стила. Китайците хвърляха усилия предимно в затваряне на пространствата пред своя вратар. "Лос кулес" разчитаха на къси пасове по земята и извеждащи подавания зад отбраната. Първият удар дойде в 10-ата минута, когато Андрес Иниеста шутира над гредата от 21 метра.

Барса - Гуанжоу - 3:0 В 16-ата Суарес се обърна с топка в краката и си извоюва нарушение малко пред наказателното поле. Иван Ракитич пропиля добър шанс с изстрел в стената. В 23-ата каталунците стигнаха до първата отлична голова възможност след магичен пас на капитана Иниеста. Сам срещу вратаря обаче Мунир Ел Хадади не беше прецизен. В 32-ата младият нападател стреля диагонално с глава на метър встрани от гредата.

Барса - Гуанжоу В 34-ата минута защитникът на азиатците Жен Зоу получи много тежка контузия в глезена след наглед безобиден сблъсък с Даниел Алвеш. Две минути по-късно Гуанжоу създаде първата си опасност пред Клаудио Браво, но Елкесон не насочи точно с глава след пас отляво.

Барса - Гуанжоу - 3:0 В 39-ата Ракитич шутира от 23 метра с прав удар, вратарят Шуай Ли изби пред себе си и позволи на Суарес да опъне мрежата при добавка - 1:0. Китайците реагираха с чудесно положение пред Елкесон. "Деветката" стреля прецизно с глава след центриране от фал, но Браво показа майсторство и парира. До края на полувремето опасностите бяха вратата на европейския крал, като топката застрашително беше центрирана от няколко корнера.

Барса - Гуанжоу - 3:0 Втората част стартира с нов гол за Барса, който обезкуражи китайците. В 50-ата минута Иниеста измисли нов страхотен пас, Суарес овладя на гърди и насочи в далечния горен ъгъл - 2:0. Последва низ от атаки пред вратата на Гуанжоу и липса на каквото и да е пред Браво. В 56-ата Иниеста шутира над гредата.

Барса - Гуанжоу - 3:0 Десет минути по-късно Мунир падна в наказателното поле, а съдията посочи бялата точка при съмнителното положение. Луис Суарес стреля безукорно от дузпата и стана първият футболист в цялата история на Световното клубно първенство (2000 - 2015), който бележи хеттрик. Ако добавим и Междуконтиненталната купа, Лучо става едва вторият с хеттрик след Пеле през октомври 1962 година.

Барса - Гуанжоу - 3:0 Луис Енрике спести силите на Жорди Алба, Сержи Роберто и Андрес Иниеста в последните десетина минути. Резервата Сандро Рамирес и Мунир застрашиха на няколко пъти вратата на Шуай Ли, но с изстрели извън рамките.

Битката за трофея е в неделя. Тогава Барселона най-вероятно ще може да разчита на Меси и Неймар.

БАРСЕЛОНА - ГУАНЖОУ ЕВЪРГРАНД - 3:0
1:0 - Суарес (39)
2:0 - Суарес (50)
3:0 - Суарес (67 - дузпа)

Барса: Браво; Алвеш, Пике, Масчерано, Алба (76 - Адриано); Ракитич, Бускетс, Иниеста (81 - Сампер); Мунир, Суарес, Сержи Роберто (72 - Сандро);
Гуанжоу: Шуай Ли; Жен Зоу (34 - Чуйпен), Йон Гуон Ким, Ленпен Фен; Жи Бен, Паулиньо; Боуен Хуан, Рикардо Гуларт, Лон Жен; Елкесон (67 - Гао Лин);