Доайенът на българския алпинизъм навършва 90 години

Доайенът на българския алпинизъм навършва 90 години

На 26 юли т. г. своя 90-годишен юбилей ще отпразнува доайенът на българския алпинизъм проф. д-р Георги Атанасов. Той е една от най-ярките, най-впечатляващите и най-заслужилите фигури в историята на българското планинарство и българския спорт.

Започва кариерата си като лекоатлет и през 1943 г. става национален шампион в дисциплините висок скок, 400 и 800 метра гладко бягане. Три годинипо-късно, на Балканските игри в Тирана, става автор на републикански рекорд в щафетното бягане 4 х 400 метра. Едновременно с това се занимава баскетбол, като няколко години е част от елита в алпийските дисциплини (а само допреди няколко години участваше и печелеше състезания за ветерани).

Когато през 1947 г. е организиран курс за начинаещи алпинисти, той се включва в него. И вече никога не се разделя с планината. След като завършва тогавашния Висш институт за физкултура (ВИФ "Георги Дмитров"), остава на работа в него като асистент. Впоследствие основава и оглавява катедрата "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" ("ТАО", днес "ТАО и ски) до пенсионирането си през 1992 г.

В актива си има над 600 изкачвания в българските и чуждите планини, между които редица премиерни при летни и зимни условия - по тур "Веждите" на Злия зъб, тур "ВИФ" на Дяволските игли, "Черната стена" на Иглата, "Червената стена" на Двуглав в Рила и много други.

Има трудни изкачвания в най-интересните планински райони по света. Автор е на първото голямо българско стенно изкачване в Алпите - по западната стена на Пти Дрю във Френските Алпи на 20 юли 1963 г., с Аврам Аврамов. Бил е на знаменитите върхове Мармолада, Чима Гранде, Гран Капюсен, Монблан и др. - в Алпите, на Мижирги, Кощан-тау, Дих-тау, Елбрус, Казбек, Домбай-Улген и др. - в Кавказ. Участник е в траверса на знаменитата Безенгийска стена през 1964 г., който партньорът му по свръзка Сандю Бешев нарича "Еверест на моето поколение" (заедно с Кръстьо Алексиев и Ангел Петров).

През 1967 г. ръководи и участва в първото българско изкачване на връх над 7000 метра - пик Авицена (тогава пик Ленин, 7134 м) в Памир. За първи път българското знаме е развято над 7000 метра на 13 август с. г. от Георги Атанасов, Енчо Петков, Сандю Бешев, Ангел Петров и Евгени Христов.

От 1956 г. е майстор на спорта, а от 1963 г. - заслужил майстор на спорта.Пръв от българските спортни педагози става заслужил треньор. Носител е на най-високите отличия на Българския туристически съюз - медал "Алеко" и на званието "Заслужил деятел", и на орден "Червено знаме на труда".

Автор е на стотици оригинални научни разработки в областта на алпинизма. Написал е редица учебници и учебни помагала, три мемоарни книги, както и стотици научно-популярни статии. Кандидат на науките е от 1958 г., доцент - от 1962 г., доктор на науките - от 1970 г., професор - от 1980 г.

Дългогодишен деятел е на българския алпинизъм. Бил е в ръководствата на Републиканската секция по алпинизъм, Републиканската комисия по алпинизъм, Българската федерация по алпинизъм (неин предедател от 23 декември 1969 г. до 8 май 1972 г.) и Българския алпийски клуб (негов председател от 29 юни 1990 г. до 27 февруари 1993 г.).

Поздравителен адрес до юбиляра изпрати президентът на Република България - г-н Росен Плвнелиев. В него се казва: "Това, което истински бележи Вашата спортна кариера и слава е, че сте вдъхновил и предал на безброй млади хора тънкостите на алпинизма като основател на катедрата "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" в тогавашния Висш институт на физкултурата и като автор на стотици научни разработки и мемоарни книги.

Бих искал да изразя своето дълбоко уважение към Вас не само като доайен на планинарството в България, но и като човек, за когото възрастта не е пречка за покоряване на нови върхове, за преследване на мечти и за търсене на приключения.

Желая Ви здраве, щастие и вдъхновение!
Честит празник!"

Снимка: bfka.org

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти